Więcej informacji Biblioteka jest fajna Legimi Akcja Czytam Sobie

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce

ul. Kolejowa 2A, 59-307 Raszówka

Kontakt: tel./fax 76 844 81 93

e-mail: gbp.olech@ug.lubin.pl

Wielkie litery dla bibliotek!

Biblioteka w Raszówce oraz Niemstowie zgłosiły udział w akcji popularyzującej książki dla osób słabowidzacych, walcząc o pakiety książek z serii Wielkie Litery. Akcja (konkurs) towarzyszy wydarzeniu organizowanemu przez OSDW Azymut - Wirtualne Targi dla bibliotek, które trwa od 22 marca do 12 kwietnia 2021 r. 

W oczekiwaniu Wielkiej Nocy-wielkanocne tradycje i symbole

Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe, z których część jest wciąż żywo kultywowana, a część coraz bardziej zanika. Wciąż jednak święcimy pokarmy, malujemy i tworzymy pisanki, zanosimy palmy do kościołów i oblewamy się wodą w Lany Poniedziałek. Niedziela Palmowa jest świętem rozpoczynającym tzw. Wielki Tydzień, jest świętem upamiętniającym triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palmy, symbol odradzającego się życia. Polskie palmy wielkanocne są najczęściej smukłe, dość wysokie, pionowe bukiety. Zgodnie z tradycją, w palmie powinny się znaleźć gałązki wierzbowe z puszystymi baziami. Ozdobione są kolorowymi bibułkami, tasiemkami i kwiatkami.

Trochę wspomnień:

Przez kilka lat w bibliotece w Niemstowie czytelniczki spotykały się na warsztatach świątecznych. Tworzyły pisanki, ozdoby, kwiatki, stroiki i palmy wielkanocne. Prace były piękne i bardzo cieszyły osoby, które je wykonały.

Jak zrobić palmę wielkanocną?

Potrzebne materiały to gałązki wierzbowe, gałązki bukszpanu, sucha trawa, kwiatki z bibuły, krepiny, wstążki cienki drucik...

Zapraszamy do obejrzenia filmu insruktażowego:

https://fb.watch/4qRFXu6_kp/

 

Biblioteki rozdają prezenty przedszkolakom

Gminna Biblioteka w Raszówce wraz filiami bierze udział w projekcie „Mała książka – wielki człowiek”, którego organizatorem jest Instytut Książki. Projekt skierowany jest do wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym, czyli każdego w wieku 3-6 lat.

Bezpłatne audiobooki w polona.pl oraz na stronie wolnelektury.pl

Biblioteka internetowa Wolne Lektury (prowadzona przez Fundację Nowoczesna Polska) na zamówienie Biblioteki Narodowej przygotowała 70 audiobooków dostępnych bezpłatnie w bibliotece cyfrowej POLONA.PL i na stronie wolnelektury.pl.

Audiobooki można pobrać z biblioteki cyfrowej polona.pl bez konieczności logowania. Wystarczy ze strony wybranego utworu kliknąć w ikonę „Pobierz”, widoczną w prawym górnym rogu, i wybrać audiobook w formacie MPEG. Pełną listę prezentujemy poniżej.

Zwierzęta zimą. Gra memory dla najmłodszych

"Zwierzęta zimą" - gra memory przygotowana specjalnie dla najmłodszych z okazji ferii. Gra ma na celu ćwiczenie spostrzegawczości, pamięci, refleksu, koordynację oko-ręka i jak każda gra, uczy radzenia sobie z emocjami: radość z wygranej i smutek z porażki. Grę "Zwierzęta zimą" zaprojektowała i stowrzyła bibliotekarka z Księginic i jest ona dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Miłej zabawy i wiele radości! Link do gry: "Zwierzęta zimą. Gra memory"

 

 

 

Historia adoptowanego żółwia KIBO

Poznaj losy tego wesołego zwierzaka. Więcej informacji na temat adopcji żółwia oraz tego w jaki sposób opiekować się takim zwierzakiem w Bibliotece w Oborze. Pani bibliotekarka zaprasza!

 

Media

Malowanie na mleku z Biblioteką w Zimnej Wodzie

Malowaliście kiedyś na mleku, albo na maślance?! Nie?! To dzisiaj się nauczycie!

Media

Klatka z ptaszkami - rzeźbienie w książkach czyli book folding art.

Dzisiaj zaproponujemy Wam temat przyjemny, szczególnie dla fanów artystycznego dzieła, ale nie tylko, każdy nawet początkujący da sobie z pewnością radę.

Media

Zimowa zagadka

Biblioteka w Miłoradzicach zaprasza dzieci do wspólnej zabawy, niestety nie do biblioteki, chociaż mamy nadzieję, że i to wkrótce nastąpi. Do rozwiązania jest krzyżówka o zimie. Jeśli nie masz drukarki w domu - przyjdź do biblioteki, a otrzymasz ją wydrukowaną, a jak wrócisz z rozwiązaną krzyżówką, czekać będzie na Ciebie niespodzianka...

Przyjdź! Wypożycz - odbierz niespodziankę i zapomnij o nudzie!

Biblioteka w Księginicach zaprasza swoich młodych czytelników do odwiedzenia biblioteki podczas ferii zimowych i wypożyczania książek. Każde dziecko, które przyjdzie w dniach 04.01-17.01.2021r i wypożyczy książkę otrzyma wydrukowaną kolorowankę, zakodowany obrazek bądź krzyżówkę.

 

Gmina Lubin
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa