Uroczystość obchodów 50-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce odbyła się 22 maja w Świetlicy Wiejskiej w Raszówce. Była okazją do podkreślenia roli placówki w życiu kulturalnym naszej gminy, a także do wyrażenia szacunku i uznania tym wszystkim, którzy obdarzają ją wsparciem i przyczyniają się do jej rozwoju.

„Zosia z ulicy Kociej. Na wakacjach”

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce zaprasza chętnych do udziału w konkursie organizowanym przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I, II i III szkoły podstawowej, a związany jest z książką „Zosia z ulicy Kociej. Na wakacjach” autorstwa Agnieszki Tyszki.

KORZYSTANIE Z KATALOGU ON-LINE

logo szukam ksiązki

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce zakończyła proces wdrażania ogólnopolskiego systemu komputerowego Mak+ w swoich bibliotekach, programu stworzonego i rozwijanego przez Instytut Książki. System umożliwia tworzenie elektronicznego katalogu bibliotecznego OPAC, bazy użytkowników, rejestrację wypożyczeń i udostępnień zbiorów oraz prowadzenie statystyki bibliotecznej czyli kompleksową obsługę wszystkich procesów związanych z książką i czytelnikiem w bibliotece. Od roku 2020 czytelnicy mają m. in. możliwość zamawiania i rezerwacji książek.

MAK+ oferuje czytelnikowi:

  • możliwość korzystania ze wszystkich bibliotek Gminy Lubin (w Raszówce, Chróstniku, Księginicach, Miłoradzicach, Niemstowie, Oborze i Zimnej Wodzie) – wystarczy zapisać się do w jednej z nich,
  • opcję założenia konta bibliotecznego na stronie szukamksiążki.pl,
  • sprawdzanie informacji o swoich wypożyczeniach we wszystkich bibliotekach Gminy Lubin,
  • przeszukiwanie zawartości katalogów wszystkich bibliotek jednocześnie,
  • zamawianie/rezerwowanie książki w konkretnej bibliotece,
  • przeszukiwanie zasobów bibliotek korzystających z systemu MAK+ w całej Polsce,
  • korzystanie w każdej bibliotece Gminy Lubin z jednej karty czytelnika.

Przeglądanie katalogu on-line Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce oraz jej filii odbywa się poprzez wyszukiwarkę on-line szukamksiążki.pl po wpisaniu nazwy biblioteki lub bezpośrednio pod linkiem – katalog GBP w Raszówce

Aby szukać / wybierać / rezerwować książki należy zarejestrować się na stronie szukamksiążki.pl.

Zapraszamy do korzystania z naszych zbiorów !

Drogi Czytelniku!

Możesz mieć swój udział we wzbogaceniu zbiorów biblioteki i podać propozycję do zakupu. Jeśli chcesz być powiadomiony o zakupie zaproponowanej przez ciebie książki zostaw nam swój e-mail. Adres e-mail nie będzie widoczny na stronie internetowej.

WYPEŁNIJ I WYŚLIJ FORMULARZ

Twoje sugestie będą brane pod uwagę przez pracowników przy planowaniu zakupów. Dziękujemy za współpracę i zapraszamy do odwiedzenia naszej Biblioteki.

OFERTA BIBLIOTEK

  • Księgozbiór - Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce oraz jej filie posiadają księgozbiór z ponad 42 000 tys. woluminów książek i audiobooków. Dla osób mających problemy z czytaniem drobnego druku lub niedowidzących oferujemy książki z serii Duże Litery, zawierające dużą czcionkę i szerokie interlinie między wierszami. Zbiory głównie wypożyczane są na zewnątrz, ale w każdej bibliotece istnieje możliwość skorzystania z zasobów na miejscu. Przeglądanie katalogu on-line Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce oraz jej filii odbywa się poprzez wyszukiwarkę on-line szukamksiążki.pl po wpisaniu nazwy biblioteki lub bezpośrednio pod linkiem – katalog GBP w Raszówce.
  • Legimi - Czytelnicy zapisani do naszej Biblioteki, lub do którejkolwiek z 67 bibliotek publicznych Dolnego Śląska, mogą mieć dostęp do wielu nowości i bestsellerów, ale i starszych tytułów – z beletrystyki, literatury faktu i innych popularnych kategorii udostępnianych przez portal Legimi.com. Wystarczy, że na podstawie otrzymanego w bibliotece unikalnego kodu, założą konto i pobiorą bezpłatną aplikację Legimi. Wówczas wszystkie bez wyjątku e-książki dostępne w abonamencie będą mogli czytać na smartfonietableciekomputerze lub czytniku (oprócz Kindle'a). Oczywiście za darmo. Warunkiem jest posiadanie ważnej karty bibliotecznej.
  • Komputery z dostępem do internetu - We wszystkich placówkach znajdują się stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu dla czytelników.Część z nich pochodzi z programu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Lubin”. W ramach projektu Polska Cyfrowa Równych Szans z udziałem Latarników Polski Cyfrowej, którymi są nasi bibliotekarze - oferujemy indywidualne zajęcia z podstaw obsługi komputera i korzystania z Internetu (w szczególności dla osób z pokolenia 50 +).
  • Działalność kulturalna promująca czytelnictwo - W ciągu całego roku biblioteki organizują różnego rodzaju zajęcia promujące bibliotekę i czytelnictwo: spotkania z ekspertami, spotkania autorskie, lekcje biblioteczne, przedstawienia teatralne, warsztaty hobbystyczne dla dzieci i seniorów (robienie kwiatów, pisanek, bombek itp.), konkursy literackie i plastyczne, obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, Tygodnia Bibliotek, Narodowe Czytanie czy Noc Bibliotek, zajęcia dla dzieci podczas ferii i wakacji oraz inne w ciągu roku. Biblioteka bierze udział w wielu akcjach i projektach ogólnopolskich promujących czytelnictwo.
  • Gry planszowe – W każdej z bibliotek znajdują się gry planszowe, do korzystania z których zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych. Część z nich została zakupiona z funduszy sołeckich.
  • Projekt Mała Książka Wielki Człowiek – Od 2018 roku biblioteka wraz z filiami bierze udział w projekcie „Mała Książka Wielki Człowiek, którego organizatorem jest Instytut Książki. Każdy przedszkolak, który odwiedzi bibliotekę otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę, a także Kartę Małego Czytelnika do zbierania bibliotecznych naklejek oraz broszurę informacyjną dla rodziców „Książką połączeni, czyli Mały Czytelnik w bibliotece”. Za każdym razem kiedy dziecko odwiedzi bibliotekę i wypożyczy co najmniej jedną książkę, otrzyma naklejkę do swojej Karty Małego Czytelnika, a po uzbieraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Radość i satysfakcja dla dzieci i rodziców.
  • Terminal Academica w bibliotece w Raszówce- Zapraszamy do bezpłatnego korzystania z ponad 3 milionów publikacji naukowych Biblioteki Narodowej - cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej ACADEMICA. Znajdziemy w jej zasobach najnowsze podręczniki, monografie, lektury szkolne i lektury na olimpiady przedmiotowe. Terminal z dostępem do zbiorów znajduje się w bibliotece w Raszówce. Aby skorzystać z publikacji, należy zalogować się w CWPN Academica na terminalu znajdującym się w naszej bibliotece. Użytkownik otrzymuje dane dostępowe do konta od pracownika biblioteki. W przypadku małoletnich oraz osób, których zdolność do czynności prawnych jest ograniczona, zgodę na utworzenie konta wyraża przedstawiciel ustawowy poprzez złożenie oświadczenia. Użytkownik zobowiązany jest do zapoznania się z Regulaminem Użytkownika CWPN Academica.
  • E-czasopisma (Gazeta Wrocławska, Polska Metropolia Warszawska, Gazeta lubuska) - w związku z podpisaną umową darowizny (KGHM z Gminą Lubin) Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce oraz filie otrzymały bezpłatne e-prenumeraty (Gazeta Wrocławska, Polska Metropolia Warszawska oraz Gazeta Lubuska) do wykorzystania na komputerach dla czytelników w bibliotekach.

 

Zapraszamy do odwiedzania naszych bibliotek!

 

Harmonogram pracy w soboty

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce

ul. Kolejowa 4B, 59-307 Raszówka

tel. 76 844 81 93 - dyrektor
tel. 76 742 62 82 - wypożyczalnia
tel. 76 844 81 18 - księgowość

 

Godziny otwarcia:

·         poniedziałek 10.00-18.00

·         wtorek 10.00-18.00

·         środa 8:00 - 16:00

·         czwartek 10.00-18.00

·         piątek 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce

Punkt Biblioteczny w Zimnej Wodzie

Zimna Woda 45 c (pawilon klubowo-sportowy), 59-323 Miłoradzice

Tel. 793 827 357

 

Godziny otwarcia:

·         wtorek 14.00-18.00

·         czwartek 10.00-14.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce

Filia w Niemstowie

Niemstów 78, 59-300 Lubin

Tel. 76 841 80 21

 

Godziny otwarcia:

·         poniedziałek 12.00-18.00

·         wtorek 12.00-18.00

·         środa 9.00-15.00

·         czwartek 12.00-18.00

·         piątek 9.00-15.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce

Filia w Miłoradzicach

Miłoradzice 46, 59-323 Miłoradzice

Tel. 76 844 85 21

 

Godziny otwarcia:

·         poniedziałek 12.00-18.00

·         wtorek 12.00-18.00

·         środa 9.00-15.00

·         czwartek 9.00-15.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce

Filia w Chróstniku

Chróstnik 2a, 59-300 Lubin

Tel. 76 844 33 80

 

Godziny otwarcia:

·         poniedziałek 12.00-18.00

·         wtorek 12.00-18.00

·         środa 12.00-18.00

·         czwartek 12.00-18.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce

Filia w Księginicach

Księginice 14, 59-300 Lubin

Tel. 76 840 81 72

 

Godziny otwarcia:

 ·        poniedziałek 13:00-18:00

·         wtorek 13:00-18:00

·         środa 9:00-14:00

·         czwartek 9:00-14:00

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce

Filia w Oborze

ul. Tulipanowa 2, Obora, 59-335 Lubin 7

Tel. 601 96 95 96

 

Godziny otwarcia od 20 listopada 2021 r. do 25 czerwca 2022 r.:

·         wtorek 12.00-18.00

·         środa 9.00-15.00

·         czwartek 12.00-18.00

·         piątek 9.00-15.00

·         sobota 8.00-14.00

 

 

 

Jak się zapisać do biblioteki?

Należy zgłosić się osobiście do wybranej placówki bibliotecznej z dokumentem tożsamości z numerem pesel i wypełnić kartę zapisu do biblioteki podając: imię i nazwisko, adres, pełną datę urodzenia, status zawodowy (np. uczeń, rolnik, pracownik umysłowy, emeryt, bezrobotny), nr telefonu. Na karcie zapisu czytelnik składa podpis potwierdzający prawdziwość danych i akceptację regulaminu biblioteki. Osoby niepełnoletnie zapisują się razem z rodzicem/opiekunem. Zobowiązanie za osobę niepełnoletnią podpisuje rodzic lub opiekun prawny.

Szczegóły określa regulamin biblioteki.

Kto może zapisać się do biblioteki?

Do biblioteki może zapisać się każdy za okazaniem ważnego dokumentu tożsamości.
Osoby niepełnoletnie zapisują się razem z rodzicem/opiekunem.

Korzystanie ze zbiorów bibliotecznych jest bezpłatne.

Jak sprawdzić czy interesująca mnie książka znajduje się w zbiorach biblioteki?

Informację o zbiorach można uzyskać telefonicznie (biblioteka w Raszówce 76 844 81 93, filia w Miłoradzicach 76 844 85 21, filia w Niemstowie 76 841 80 21, filia w Chróstniku 76 844 33 80, filia w Księginicach 76 840 81 72, filia w Oborze 601 969 596). Obecnie tworzymy elektroniczny katalog w systemie bibliotecznym Mak +. Po wprowadzeniu księgozbioru do bazy czytelnicy będą mogli przeglądać  katalog poprzez stronę www i dokonywać rezerwacji, ale musi jeszcze trochę czasu upłynąć zanim to zacznie działać. Nowe książki, które zostały już wprowadzone do bazy można przeglądać po zalogowaniu się jako gość na stronie  ale bez możliwości rezerwacji.

Czy mogę zarezerwować książkę, jeśli akurat jest wypożyczona?

Tak. Rezerwacji najlepiej dokonać osobiście lub telefonicznie. Należy pamiętać o pozostawieniu bibliotekarzowi swojego nr telefonu. Bibliotekarz poinformuje o możliwości odbioru książki telefonicznie lub za pomocą e-maila.

Ile książek można wypożyczyć jednorazowo?

Jednorazowo można wypożyczyć pięć książek (w tym audiobooków) na okres 1 miesiąca oraz 5 czasopism na okres nie dłuższy niż 1 tydzień.  W uzasadnionych przypadkach bibliotekarz może zdecydować o wypożyczeniu większej liczby materiałów bibliotecznych.

Po upływie tego okresu istnieje możliwość prolongaty (osobiście, telefonicznie lub poprzez e-maila), jeśli książka nie jest zamówiona przez innego czytelnika.

Co zrobić w przypadku zagubienia, zniszczenia książki?

Nie czekaj, zgłoś ten fakt bibliotekarzowi, aby wspólnie znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Najlepiej odkupić taki sam egzemplarz.

Książki można wypożyczać tylko w tej bibliotece, w zbiorach której się one znajdują.

Czy można wypożyczać książki z innej placówki?

Książki należy wypożyczać i zwracać tylko w tej bibliotece, w której zostały wypożyczone.

Kto może korzystać z czytelni komputerowej?

Prawo bezpłatnego korzystania z komputerów oraz sieci Internet mają czytelnicy biblioteki oraz inne osoby po okazaniu ważnego dokumentu tożsamości.

Korzystanie z komputera i Internetu służy przede wszystkim celom  naukowym, informacyjnym i edukacyjnym. Bibliotekarz może zezwolić na uruchamianie gier komputerowych, jeśli nie ma osób chętnych do korzystania w celach wyżej wymienionych.

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce

Filia w Oborze

ul. Tulipanowa 2, Obora, 59-335 Lubin 7

 

 

Tel. 601 96 95 96

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

web: www.biblioteka-raszowka.pl

 

Aldona Adamowicz – bibliotekarz

 

Godziny otwarcia - od 20 listopada 2021 r. do 25 czerwca 2022 r.

·         wtorek 12.00-18.00

·         środa 9.00-15.00

·         czwartek 12.00-18.00

·         piątek 9.00-15.00

·         sobota 8.00-14.00

Harmonogram pracy w soboty

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce

Filia w Księginicach

Księginice 14, 59-300 Lubin

 

 

Tel. 76 840 81 72

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

web: www.biblioteka-raszowka.pl

 

Małgorzata Mamona – bibliotekarz

 

Godziny otwarcia:

·         poniedziałek 13:00-18:00

·         wtorek 13:00-18:00

·         środa 9:00-14:00

·         czwartek 9:00-14:00

Harmonogram pracy w soboty

 

Gmina Lubin
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .