sobota, 04 styczeń 2014 01:18

„Spotkania z pasjami” w bibliotece w Niemstowie

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Filia w Niemstowie wzięła udział w projekcie edukacyjno - animacyjnym dla seniorów realizowanym przez Fundację Orange w ramach grantu od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Projekt ten zakładał zorganizowanie w bibliotece 12 spotkań dla zainteresowanych osób starszych i umożliwienie im udziału w konferencji online na żywo (poprzez streaming online).

W tym celu wykorzystano komputer z dostępem do Internetu oraz rzutnik, dzięki któremu transmisję można było obserwować na dużym ekranie.

Spotkania w bibliotece w Niemstowie przygotowane przez Urszulę Kurowska, pracownika filii,  odbywały się od 12 września do 28 listopada 2013 w każdy kolejny czwartek o godzinie 11.00. Tematyka konferencji obejmowała następujące zagadnienia: profilaktyka zdrowotna, bieżące sprawy ekonomiczne, kulturalne, tradycje, rozrywka, pasje, ekologia, finanse i nowe technologie. Uczestnicy projektu mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat różnych dziedzin życia osób powyżej 50 – tego  czy 60 – tego roku życia, które dzieliły się opowieściami o swoich pasjach, zainteresowaniach czy aktywnym życiu zawodowym. Podczas każdego spotkania obecni w bibliotece uczestnicy mogli zadawać pytania gościowi  zaproszonemu w danym dniu przez Fundację Orange. Odbywało się to za pomocą czatu, na którym oprócz pytań do gościa, biblioteki wymieniały pozdrowienia i powitania.

W bibliotece w Niemstowie dzięki temu projektowi „można było spotkać” mniej lub bardziej znane osoby i poznać ich pasje: rodzeństwo Kręglickich – gotowanie, Krystyna Janda – teatr, Teresa Lipowska – rodzina, Latające babcie – pisanie bajek, DJ Wika – muzyka, Mariola Zimnicka – taniec, Roman Zamyślewski – żeglarstwo, Magdalena Fikus – nauka, Robert Jurek - Internet, Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz – Unia Europejska, Hanna Bakuła – malarstwo, książki, Jacek Pałkiewicz – podróże.

We wszystkich konferencjach w bibliotece udział wzięło 76 pań. Przy kawie, herbacie i ciastkach uczestniczki z uwagą słuchały przekazywanych informacji i porad, a po spotkaniu nie obyło się bez dyskusji i planów związanych z kolejnym spotkaniem. W ostatniej konferencji, na zakończenie projektu, gościem była pani Dyrektor GBP w Raszówce Wioletta Olech, która podziękowała wszystkim uczestniczkom projektu za zaangażowanie i aktywny udział w spotkaniach. Podsumowanie projektu przebiegło w bardzo przyjaznej atmosferze. Był jak zwykle poczęstunek i drobne prezenty dla uczestniczek projektu przygotowane przez jedną z czytelniczek i bibliotekarkę. W każdym spotkaniu pomocy przy realizacji projektu udzielała również Izabela Tyrcz, pracownik GBP w Raszówce.

W każdym ze spotkań w całej Polsce uczestniczyło średnio około 400 placówek bibliotecznych oraz około 4000 osób.

Dziękujemy czytelniczkom z biblioteki w Niemstowie za udział w spotkaniach.

 

Info: U. Kurowska

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .