poniedziałek, 02 wrzesień 2013 09:57

Wakacje z biblioteką w Niemstowie – kolorowo, bezpiecznie i zdrowo

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Podczas tegorocznych wakacji kolejny raz biblioteka w Niemstowie zorganizowała zajęcia dla młodych czytelników, tym razem przy współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lubinie. Zajęcia rozpoczęły się 23 lipca i trwały do 13 sierpnia 2013 roku.

Przez kolejne cztery wtorki odbywały się spotkania dla dzieci w ramach akcji „Wakacje w bibliotece”. Tegorocznym hasłem przewodnim było: „Wakacje z książką i zabawą – bezpiecznie i zdrowo”. We wszystkich spotkaniach udział wzięło około 75 osób(w tym dzieci, kilkoro opiekunów i zaproszeni goście). Pierwsze wakacyjne spotkanie rozpoczęliśmy od pogadanki z paniami policjantkami z Zespołu Profilaktyki Społecznej w Lubinie w ramach akcji „Bezpieczne wakacje 2013”. Głównym tematem zajęć była problematyka szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Podczas spotkania panie przekazały dzieciom wiele cennych informacji dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym, na wakacjach, w górach, w podróży i nad morzem oraz mówiły o zachowaniu się w stosunku do osób obcych. Przekazały także każdemu dziecku drobne upominki: opaski odblaskowe i książeczki o bezpieczeństwie.

30 lipca w czasie trwania Pikniku wakacyjnego dzieci miały okazję poznać tajemnice samochodu policyjnego, przejechać się nim przy włączonym sygnale i światłach policyjnych po Niemstowie. Biblioteka przekazała wszystkim dzieciom do domu ulotki wydane w ramach ogólnopolskiej akcji „Bezpieczne wakacje 2013”.

Nieodłącznym elementem spotkań były zabawy integracyjne. Dzieci mogły sprawdzić się w zadaniach:plastycznych (wykonywanie plakatów promujących zdrowie, wykonywanie kartki z wakacji dowolną techniką plastyczną czy wykonywanie eko-kwiatków z plastikowych butelek i styropianowych kul) oraz sprawnościowych (konkurencje sportowe, turniej drużyn podczas Pikniku wakacyjnego z biblioteką). Ponadto uczestnicy zajęć podczas wakacji rozwijali swoje umiejętności czytelnicze: uważnego słuchania, czytania ze zrozumieniem i zdobywania informacji. Wykonywali także prace przestrzenne do przeczytanych wierszy J. Tuwima (lokomotywę z wagonami, rzepkę oraz murzynka Bambo). W ostatnim dniu zajęć odbyła się dyskoteka z różnymi zabawami ruchowymi. Dzieci przez cały czas trwania zajęć w bibliotece mogły pić pyszne soki i zajadać się słodyczami oraz owocami, a to wszystko dzięki pomocy finansowej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lubinie. Za przekazane pieniądze zakupiono też materiały papiernicze i drobne nagrody, którymi obdarowano wszystkie dzieci. Mali czytelnicy korzystali także ze stanowisk komputerowych, gier planszowych, układali puzzle i tytuły książek z rozsypanki wyrazowej, a także malowali kredą na asfalcie postacie bajkowe. Podczas wakacji w bibliotece dzieci mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z wcześniej przygotowanym banerem „Wakacje z książką w bibliotece w Niemstowie”. Biblioteka w Niemstowie po raz kolejny zadbała o to, aby młodzi czytelnicy wykorzystali czas wakacji twórczo, ciekawie i bezpiecznie.

Tekst i zdjęcia:
Urszula Kurowska

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .