czwartek, 27 październik 2016 07:48

Gala w Osieku – podsumowanie projektu

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

6 sołectw zaprezentowało swoje miejscowości podczas uroczystej gali w Osieku, będącej posumowaniem projektu pt. „Jak to drzewiej bywało”. W drugiej części uroczystości uhonorowano lokalnych twórców za działalność pisarską na temat naszego regionu.

Organizatorem projektu był Wójt Gminy Lubin oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce. Zamierzeniem projektu było poznanie historii, tradycji, kultury i legendy regionu w oparciu o wspomnienia jej mieszkańców oraz materiały źródłowe (fotografie, dokumenty, pamiątki), a także inspirowanie innych do poznania i zachowania historii czy legendy swojej miejscowości. Zgłoszone do konkursu sołectwa zgromadziły wiele interesujących pamiątek, które zostały wyeksponowane na przygotowanych podczas gali stoiskach. Różnorodność zebranych pamiątek i przedmiotów była naprawdę zaskakująca. Jury (w składzie: pani Maja Grohman – rzecznik Wójta Gminy Lubin, pani Agata Szczytyńska – polonista, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Raszówce oraz pani Urszula Mularz – bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce Filii w Oborze) powołane do rozstrzygnięcia konkursu, po długiej dyskusji i wnikliwej analizie przyznało następujące nagrody: pierwsze miejsce otrzymało sołectwo Niemstów, drugie Osiek, trzecie Zimna Woda. Sołectwom Czerniec, Gorzyca i Miroszowice przyznano wyróżnienia.

Na okoliczność udziału w konkursie sołectwa Niemstów powstał zachwycający, pokaźnych rozmiarów obraz narysowany przez Klarę Heller. Mieszkańcy Niemstowa tak bardzo zaangażowali się w przygotowania do konkursu, że odkryli iż w tym roku przypada 700 lecie Niemstowa. Postanowiliśmy więc uczcić tę rocznicę jubileuszowym tortem – opowiada Beata Moroch ze Stowarzyszenia Nasz Niemstów.

W drugiej części gali uhonorowano „ludzi słowa pisanego” – osoby z terenu naszej gminy, które utrwaliły na piśmie swoje wspomnienia, przeżycia, doświadczenia lub fakty z życia swojej wsi lub regionu. Tytuł Honorowego Skryby Gminy Lubin otrzymał pan dr Stanisław Tokarczuk. Tytułem Skryby Gminy Lubin uhonorowano: pana Grzegorza Polewczyka, panią Antoninę Buchtę, pana Hranciszka Hawrysza, pana Janusza Rozwadowskiego oraz panią Teresę Kot. Wyróżnienie Złotym Piórem otrzymali – pani Celina Szwedo, pani Urszula Kurowska oraz pan Wilhelm Kasperski.

Podczas obrad jury, uczestnicy gali mieli okazję posłuchać pięknego głosu pani Lucyny Franczak – sołtys Składowic, przy akompaniamencie muzycznym pana Jerzego Kuś. Wysłuchaliśmy między innymi utwory z repertuaru Anny German i Edyty Geppert.

Dziękuję i gratuluje jeszcze raz bardzo serdecznie uczestnikom gali – sołectwom za przystąpienie do projektu i ogrom pracy włożonej w przygotowanie się do wspaniałych prezentacji, zgromadzenie pamiątek, a skrybom za to, że interesują się historią naszej gminy tworząc pamiętniki historyczne i pozostawiając tym samym trwały ślad dla potomnych.

Wioletta Olech – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .