wtorek, 17 maj 2016 14:16

Średniowieczny Festyn Rodzinny w Raszówce – relacja

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Podróż w czasy średniowiecza, spotkanie ze słowiańską kulturą i przygotowane z tej okazji zabawy okazały się niesamowitą atrakcją dla uczestników Festynu Rodzinnego podczas obchodów XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek oraz przypadającej w tym roku 1050 rocznicy Chrztu Polski. Rodzice z trudem zabierali swoje pociechy do domu, a uśmiech na twarzach dzieci to ogromna satysfakcja dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce – organizatora imprezy.

Festyn odbył się w sobotnie popołudnie na placu zabaw przy bibliotece w Raszówce. Gościem specjalnym była Grupa Odtwórstwa Historycznego Morion, która przygotowała w swojej średniowiecznej osadzie mnóstwo atrakcji inspirowanych dawną słowiańską tradycją m.in. tor łuczniczy i balony z cukierkami, potyczki na miecze piankowe, przeciąganie liny, rzuty wiankami, narty Bolka i wiele innych. Można było przebrać się w rycerza, schronić się w namiocie średniowiecznym oraz pomóc w kuchni obozowej, gdzie przygotowywano chłopski gar i podpłomyki. Dla młodszych dzieci były zabawy plastyczne – wykonywanie proporców rycerskich, dekorowanie składanych, tekturowych domków czy galop na koniach z pikami. Oczywiście nie mogło zabraknąć akcentów bibliotecznych i czytelniczych. Na stoisku Bookcrossingowym można było „uwalniać książki”, wziąć sobie z regału wybrany egzemplarz do domu lub zostawić książkę już przeczytaną. Dzięki współpracy z hurtownią książek w Legnicy uczestnicy imprezy mieli też możliwość zakupu nowych książek po atrakcyjnych cenach.

Podczas gdy średniowieczni goście przygotowywali dla nas poczęstunek, panie bibliotekarki zaprosiły dzieci do zabawy z chustą Klanza oraz do gry w warcaby i Molkky.

Uczestnikami zabaw podczas festynu byli również zaproszeni goście: pan wójt Tadeusz Kielan, pani rzecznik Majka Grohman, pani Barbara Tórz i Alfred Pilch z Referatu Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Zdrowia UG w Lubinie oraz radni Gminy Lubin – pani Sylwia Pęczkowicz – Kuduk, pan Marcin Nyklewicz, pani Zofia Zarenkiewicz, pan Paweł Łukasiewicz i pan Jan Olenik.

Pragnę złożyć serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji imprezy - panu sołtysowi Tadeuszowi Kosturkowi, pani Lucynie Wolskiej, pani Małgosi Czai oraz harcerzom z Raszówki

Info: WO, zdjęcia IT

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .