środa, 26 sierpień 2015 22:54

Zoo i koń w groszki... w bibliotece w Niemstowie!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podczas tegorocznych wakacji Filia biblioteczna w Niemstowie z myślą o dzieciach spędzających wakacje w domu po raz kolejny przygotowała wiele atrakcyjnych zajęć oraz spotkań.

Kończące się właśnie wakacje pod hasłem „Wakacyjne spotkania z książką i zabawą w bibliotece w Niemstowie”były okazją to poznania niesamowitej Pippi Langstrumpf – bohaterki książek Astrid Lindgren.

W ramach akcji „Bezpieczne Wakacje” w pierwszy dzień zajęć bibliotekę odwiedziła pani Joanna Gomulicka z Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Lubinie, która wyjaśniła, jak niebezpieczny jest kontakt z kleszczem, jakie choroby są przenoszone przez kleszcze, co zrobić gdy zostaniemy ukąszeni. Następnym tematem poruszonym podczas wykładu był sposób bezpiecznego korzystania ze słońca i wiele innych, ciekawych informacji z tym związanych. Poruszony został też problem palenia papierosów i picia alkoholu. Uczestnicy mogli zobaczyć doświadczenie - palącą papierosa lalkę, a następnie to, co zostaje na ściankach probówki po spaleniu papierosa. Kolejno przymierzali alko-gogle, aby zobaczyć, jak czuje się człowiek po wypiciu alkoholu. Każdy uczestnik spotkania otrzymał ulotki informacyjne do przekazania dla domowników, rodziców.

Bohaterką kolejnych spotkań była już nasza koleżanka Pippi Pończoszanka, którą poznaliśmy bliżej dzięki prezentacji multimedialnej. Wolontariuszki :Natalia, Iza i Kasia czytały głośno książki o Pippi. Na warsztatach plastycznych uczestnicy malowali skarpetę Pippi, jej portret i lepili z plasteliny jej figurkę oraz przyjaciela pana Nelsona. Wykonali też piękną pracę przestrzenną: postać Pippi i jej konia. Na zajęciach ruchowych wszyscy świetnie się bawili: grali w gumę, kręcili hula-hop i tak jak Pippi chodzili do tyłu w za dużych butach czy też siłowali się na ręce i zjadali plasterek cytryny z uśmiechem na twarzy. W nagrodę były pyszne mufinki upieczone przez „Pippi” i dłuuugi makaron, którym wszyscy się zajadli. W przerwach rozwiązywano krzyżówki i quiz na temat znajomości książek o Pippi. Na koniec urządzono wystawę wykonanych prac i piękną dekorację w bibliotece oraz wspólne zdjęcia z bohaterką naszych wakacji -Pippi. Makieta do zdjęć, na której namalowana była Pippi, wykonana została przez wolontariuszkę Klarę.

W ostatni wspólny dzień zajęć, bibliotekę odwiedziła pani Agnieszka Doruch - Turzyńska, doktor weterynarii z Lecznicy Zwierząt w Lubinie. Każdy uczestnik zajęć przyniósł swoje małe zwierzątko. Były chomiki, świnki morskie, papugi i piesek. Pani doktor najpierw opowiedziała o tym jak zachować się gdy spotkamy na swojej drodze jakieś groźnie wyglądające zwierzę np. psa, poinstruowała jak dbać o zwierzęta domowe w czasie upałów, a potem cierpliwie odpowiadała na wszystkie pytania zadawane przez dzieci . Było dużo ciekawych i praktycznych informacji, ale też mnóstwo zabawy i śmiechu.

Biblioteka w Niemstowie po raz kolejny zadbała o to, aby młodzi czytelnicy wykorzystali czas wakacji twórczo, ciekawie i bezpiecznie.  W zorganizowanych spotkaniach uczestniczyło około 65 osób.

Przez cały  okres wakacji młodzi czytelnicy korzystali także ze stanowisk komputerowych, gier planszowych, wypożyczali książki i przeglądali czasopisma.

Dziękujemy pani z SANEPID-u oraz pani weterynarz za bardzo interesujące i edukacyjne spotkania w naszej bibliotece.

UK

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .