piątek, 20 marzec 2015 14:36

Warsztaty edukacyjne w bibliotece w Niemstowie

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Biblioteka w Niemstowie przystąpiła do programu „Akademia Przyjaciół Pszczół” w ubiegłym roku, rozpoczynając kampanię edukacyjną” Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Przypomnijmy, że celem akcji jest zmiana postaw społeczeństwa i promocja pozytywnych działań związanych z ochroną przyrody, a w szczególności ochrony pszczół zagrożonych wyginięciem, tak ważnych dla człowieka i środowiska naturalnego.

W bibliotece odbyły się z tej okazji trzy spotkania dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Niemstowie.

18 lutego i 4 marca przeprowadzono zajęcia z udziałem lokalnego pszczelarza pana Roberta Warycha dla uczniów klas II i III. Dzieci mogły zobaczyć jak wygląda prawdziwy ul i plaster, w którym pszczoły gromadzą miód, obejrzeć akcesoria pszczelarskie - podkurzacz, zmiotkę pasieczną, dłuto pasieczne i przymierzyć kapelusz ochronny pszczelarza, który bardzo się wszystkim spodobał. Dowiedziały się również wielu ciekawych rzeczy o życiu pszczół oraz ich roli i znaczeniu dla środowiska i człowieka. Pan pszczelarz opowiedział o roślinach przyjaznych tym owadom i zachęcał dzieci do zasiania miododajnych roślin w przydomowych ogródkach. Każdy uczestnik spotkania mógł skosztować miodu z okolicznej pasieki i zobaczyć pierzgę - naturalnie przetworzony przez pszczoły pyłek kwiatowy. Na koniec zajęć uczniowie wykonali maski, słuchali wiersza o pszczółkach oraz poznali 5 zasad Przyjaciela Pszczół.  Otrzymali od pani bibliotekarki materiały edukacyjne m.in. szablony pszczółki i wiele innych ciekawych zadań do wykonania podczas  zajęć szkolnych.

Trzecie spotkanie ( 11 marca) dla uczniów klasy V, na zaproszenie bibliotekarki przeprowadził pan J. Grygotowicz z Państwowej Inspekcji Pracy w Legnicy z panem A. Dulembą z Dolnośląskiego Oddziału Doradztwa Rolniczego w Lubinie. Pierwsza część obejmowała prelekcję o życiu pszczół, roli i znaczeniu pszczół dla środowiska i człowieka, ograniczeniach  w stosowaniu środków ochrony roślin i nawozów sztucznych, sadzeniu roślin rodzimych i unikaniu inwazyjnych. W drugiej części spotkania dzieci obejrzały ciekawy filmik na temat bezpieczeństwa na wsi i dowiedziały się jak unikać zagrożeń podczas prac w gospodarstwie. Otrzymały bezpłatne broszury „Bezpiecznie na wsi” i listę kontrolną do wypełnienia wspólnie z rodzicami. Niestety każdego roku dochodzi na wsi do tragicznych wypadków, w których giną lub zostają okaleczone dzieci. Ważne jest, aby rodzice rozmawiali na ten temat z dziećmi, aby zminimalizować zagrożenia, stwarzając sobie bezpieczne miejsce pracy, a dzieciom warunki bezpiecznego życia.

Razem we wszystkich spotkaniach udział wzięły 54 osoby.

 

Info: UK

Zdjęcia: WO

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .