piątek, 29 sierpień 2014 09:46

Pojazdy i nie tylko… o podróżowaniu w bibliotece w Raszówce

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Biblioteka w Raszówce gościła dzieci uczestniczące w zajęciach w ramach akcji „Wielokulturowość – jestem na tak”, którego pomysłodawcami są Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Wydawnictwo Widnokrąg. Spotkanie inspirowane było książką „Z notatnika młodego podróżnika: pojazdy i nie tylko” Katarzyny Węgierek, do której ilustracje stworzył Ryszard Niedzielski.

„Z notatnika młodego podróżnika” to jeden z 5 tytułów książek, które biblioteka otrzymała w darze od organizatorów akcji.

Spotkanie miało charakter rozmowy, wymiany informacji i doświadczeń. Dzieci aktywnie uczestniczyły w dyskusji przy omawianiu wszelkiego rodzaju środków lokomocji oraz sposobach przemieszczania się. Chętnie opowiadały o swoich doświadczeniach związanych z podróżowaniem. Zaskoczeniem było to, jak ogromną wiedzę posiadają młodzi uczestnicy. Podczas spotkania zaprezentowano dzieciom książki, które biblioteka otrzymała w ramach projektu, zwracając uwagę na ciekawą grafikę (bardzo podobało im się wyszukiwanie królika na ilustracjach w książce „Myślobieg”) oraz interesującą treść (zaciekawiły je przepisy w serii „Apetyt na świat”). Zajęcia miały urozmaiconą formę: listę pojazdów zapisano na tablicy, porównano z prezentacją multimedialną zawierającą zdjęcia rożnych środków lokomocji. Prezentacja zawierała również dane na temat projektu „Wielokulturowość – jestem na tak!” oraz pozyskanych książek. Dzieci okazywały zainteresowanie tematem, chętnie odpowiadały na pytania, relacjonowały swoje podróże. Podczas spotkania zaprezentowano dzieciom fragmenty książki „Z notatnika młodego podróżnika” dotyczące łodzi : na jeziorze Titicaca oraz rzece Mekong. Na koniec zajęć uczestnicy wykonali maski, które „były straszne” jak rysunki na łodziach na rzece Mekong. Jako „zadanie domowe” dzieci otrzymały kolorowanki i ćwiczenia dostępne wraz ze scenariuszem „Z notatnika młodego podróżnika” na stronie internetowej Programu Rozwoju Bibliotek.

Kolejne spotkanie w ramach akcji „Wielokulturowość – jestem na tak” wkrótce w bibliotece Niemstowie.
IT

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .