środa, 23 lipiec 2014 14:36

Książki, które idą tam gdzie Ty…

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Takim hasłem promują portal internetowy iCzytam jego twórcy. Jolanta Karwowska oraz Ryszard Szczerba – pomysłodawcy portalu, są również założycielami Fundacji Festina Lente wspierającej rozwój intelektualny dzieci i młodzieży oraz promującej czytelnictwo, z którą Biblioteka w Raszówce nawiązała współpracę. Strona internetowa iCzytam pełni funkcję wirtualnej biblioteki dla dzieci, której księgozbiór ciągle się zwiększa.

Księgozbiór na portalu podzielony jest ze względu na odbiorców na trzy grupy wiekowe: od 2 do 5 lat,  od 6 do 9 lat, powyżej 9 lat. Młodzi czytelnicy mogą znaleźć książki w różnej, nowoczesnej formie, począwszy od audiobooków (czytane przez lektora, często z wzbogacone muzyką), e-booków (tekst i ilustracje na ekranie, podobne do wydań papierowych), poprzez aplikacje multimedialne, tzw. appsy (książki elektroniczne uzupełnione animacjami, elementami interaktywnymi, zabawami i grami), słuchowiska. Ciekawostką są pozycje angielskojęzyczne, np. „Chory kotek” S Jachowicza.

Wszystkie publikacje dostępne w serwisie można bezpłatnie „wypożyczyć” – pobrać na dostępne urządzenie multimedialne lub korzystać online.

„Ożywione” na portalu książki nie są dobierane przypadkowo, służą przekazywaniu pozytywnych postaw, wartości, np. mówią o przyjaźni, dobru, mądrości. Aby przekazać je dzieciom w książkach na serwisie iCzytam  wykorzystuje się najnowsze technologie, docierając do wyobraźni dzieci poprzez słowo, barwy, kształty oraz ruch i dźwięk.

Portal patronatem honorowym objęli m.in. Biblioteka Narodowa oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

W naszych bibliotekach dostępne są do wypożyczenia audiobooki z literaturą dla dzieci przekazane bezpłatnie przez Fundację Festina Lente oraz bogaty zbiór „książki mówionej” zarówno dla dzieci i dorosłych, będący elementem oferty czytelniczej wszystkich bibliotek w Gminie Lubin.

Polecamy portal iCzytam – dla dzieci oraz Chmura Czytania – dla dorosłych  jako alternatywę papierowej książki na wakacje, korzystać z nich można również podczas podróży, a spędzony w wirtualnej bibliotece czas jest szansą na „zarażenie dziecka” literaturą, co pozytywnie wpłynie na jego rozwój.   

iCzytam na Facebooku: https://www.facebook.com/iCzytam

źródło informacji: artykuł „Książki na wynos – o strukturze portalu iCzytam”/M. Budzyńska w “Poradnik Bibliotekarza” 1/2014, str. 13-15

IT

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .