czwartek, 10 lipiec 2014 15:07

Piknik rodzinny z biblioteką w Niemstowie

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

21 czerwca biblioteka w Niemstowie, wspólnie z biblioteką w Raszówce przygotowały imprezę pod hasłem „LOKALNE SPOTKANIA Z PASJAMI” – PIKNIK RODZINNY” podczas której nie zabrakło atrakcji dla „dużych i małych”

 

Spotkanie w Niemstowie rozpoczęło się od wykładu  „Dzieci świata”, podczas którego Robert Maciąg w interesujący sposób opowiadał młodym słuchaczom o tym, jak żyją, mieszkają i uczą się ich rówieśnicy np. w Indiach, Chinach czy Tadżykistanie. Robert jest m.in. dwukrotnym laureatem nagrody Travelera miesięcznika "National Geographic", ale również autorem ciekawych książek: „Rowerem przez Chiny, Wietnam i Kambodżę”, „Rowerem w stronę Indii”, „Tysiąc szklanek herbaty – spotkania na Jedwabnym Szlaku”, „”Podręcznik Przygody Rowerowej”, które – z autografami autora, można wypożyczać w bibliotekach w Niemstowie i Raszówce. Kolejno Robert poprowadził praktyczne „Warsztaty Przygody Rowerowej”,  w trakcie których dzieci nauczyły się jak rozbić namiot, jak filtrować wodę za pomocą specjalnego urządzenia, co jest czym w rowerze, co powinno znaleźć się w apteczce, jak czytać mapę rowerową, czym jest wycieczka/ podróż rowerowa i dlaczego jest czymś wyjątkowym. Podczas konkurencji rozbijania namiotów zwyciężyła drużyna dziewcząt – gratulujemy!

Kolejnym gościem pikniku był indianista - Bogdan Herba, który pracuje jako leśniczy w Żelaznym Moście, a od wielu lat pasjonuje się kulturą Indian. Bogdan pokazał dzieciom, jak strzelać z łuku, dzielił się swoją wiedzą i pasją. Dziewczynki konkurowały nawlekając rozsypane przez niego w trawie koraliki na sznurek bez użycia igły.

 Zabawy plastyczne dla dzieci, budowanie gniazd dla pszczoły murarki pod okiem p. W. Wójtowicz, kiermasz miodu i świec wyprodukowanych przez p. Paulinę Myśków z Miłosnej – to elementy „Akademii Przyjaciół Pszczół” – projektu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, w którym biblioteki biorą udział.

Podczas pikniku nagrodzone zostały również dzieci aktywnie czytające książki z serii „Czytam sobie” – trzypoziomowa kolekcja książek do nauki czytania. Laureaci otrzymali dyplomy i odznaki akcji.

Co jeszcze….?

„Bookcrossing – uwolnij książkę” to akcja po raz kolejny zorganizowana w ramach Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek, ciesząca się w Gminie Lubin coraz większa popularnością.

„Żyj zdrowo” – stolik edukacyjny Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubinie, z której biblioteka w Niemstowie otrzymała  materiały edukacyjne dotyczący profilaktyki uzależnień, mające na celu uświadomienie dzieciom i młodzieży o szkodliwości spożywania alkoholu, zażywania narkotyków i palenia tytoniu. Biblioteka otrzymała  również od Komisji wsparcie finansowe pikniku. Dziękujemy!

„Kiermasz Taniej Książki” – uczestnicy pikniku mieli możliwość zakupu nowości wydawniczych po atrakcyjnych cenach na stoisku hurtowni książek „Sezam Wiedzy” z Wrocławia.

„Loteria” – każdy uczestnik Pikniku otrzymał los na loterię, w której nagrody to m.in. książka Roberta Maciąga z autografem autora, nagrody ufundowane przez Radio Elka, zaproszenia do McDonald’s w Lubinie i inne nagrody rzeczowe oraz nagroda główna – zaproszenie do kina Helios na dowolny seans dla 4 osobowej rodziny (ważne 3 miesiące) ufundowane przez bibliotekę w Raszówce.

Każdy uczestnik pikniku korzystał z poczęstunku: kiełbasek, lodów, napojów oraz słodyczy, ufundowanych przez:

1.       Gminną Bibliotekę Publiczna w Raszówce

2.       Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lubinie

3.       Panią Weronikę Ptak – Pelak – właścicielkę sklepu w Niemstowie

4.       Panią Helenę Królik – właścicielkę sklepu w Niemstowie

5.       Panią Władysławę Ród – właścicielkę sklepu w Składowicach.

Wszystkim fundatorom nagród na loterię oraz poczęstunku serdecznie dziękujemy!

Organizacja pikniku nie byłaby również możliwa bez ogromnego wsparcia ze strony rodziców i wolontariuszy: p. W. Wójtowicz, p. K. i S. Buszkiewicz, p. I. Kurgan, p. P. i M. Kostanowicz, P. J. Soboń, p. E. Pawlak, p. M. Noga, p. M. Madejska, I. Żelewska oraz p. J. Wojas – sołtysowi Niemstowa. Wszystkim wolontariuszom również składamy serdeczne podziękowania i zapraszamy do dalszej współpracy!

Zdjęcia: U. Kurowska, I. Tyrcz

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .