środa, 11 czerwiec 2014 22:54

Wielokulturowość - jestem na tak!

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

„Świat się kurczy” – wiele razy słyszeliśmy to stwierdzenie. Podróżujemy turystycznie lub służbowo, odwiedzamy rodzinę mieszkającą w różnych częściach globu, wyszukujemy informacje o ciekawych miejscach do zwiedzania w Internecie. Chociaż charakter i sposób podróżowania jest bardzo różny łączy je jeden wspólny mianownik – zawsze przy tej okazji poznajemy obyczaje i kulturę innego kraju czy narodu. Czasami są to sytuacje które nas zachwycają, innym razem szokują, albo są dla nas niezrozumiałe. Tolerancji i zrozumienia dla obcych nam kultur i tradycji powinniśmy się zatem uczyć od najmłodszych lat.

Wychodząc naprzeciw potrzebom edukacyjnym w tym zakresie, biblioteka w Raszówce wspólnie z filią w Niemstowie organizuje 21 czerwca 2014 „Lokalne spotkania z pasjami – piknik rodzinny”. Podczas imprezy dzieci będą brały udział w wykładzie „Dzieci świata”, który poprowadzi gość specjalny Robert „Robb” Maciąg – podróżnik, pisarz, nauczyciel, fotograf. Laureat konkursu Podróżnik roku miesięcznika „Podróże” i zdobywca Travelera miesięcznika „National Geografic”. Autor książek podróżniczych oraz „Podręcznika przygody rowerowej”. Robert wspólnie z żoną prowadzą warsztaty o świecie - etnowarsztaty.pl. Szczegółowe informacje o podróżach i działalności państwa Maciągów znaleźć można na stronie ku-sloncu.org.

Wykład „Dzieci świata” przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży z każdym wieku. W trakcie zajęć dzieci dowiedzą się jak mieszkają, jak pracują, jak uczą się i jak bawią dzieci z Indii, Chin, Iranu, Pakistanu, Laosu, Turcji i Tadżykistanu. Uczestnicy wykładu poznają również ich naturalne środowisko – domy oraz zwierzęta. W międzyczasie dzieci uczą się powitań po chińsku, nepalsku, turecku i laotańsku. Wykład utrzymany jest w formie dialogu z dziećmi, przygotowany „z poziomu dziecka” i na zdjęciach i filmach dominują dzieci. Wybrani uczestnicy zapraszani są, by się przebrać np. za irańskich uczniów (źródło: etnowarsztay.pl).

Kolejnym gościem pikniku będzie Bogdan Herba – indianista z zamiłowania, z zawodu leśniczy. Wie wszystko o życiu codziennym życiu i zwyczajach Lakotów. Bogdan interesuje się Indianami odkąd jako mały chłopiec przeczytał „Złoto Gór Czarnych” A. Szklarskiego, bierze udział w ogólnopolskich zlotach organizowanych przez Polski Ruch Przyjaciół Indian oraz organizuje Obozy Ludzi Bizona (Tatanka Oyate Wicoti), podczas których uczestnicy przez tydzień żyją jak Indianie, bez przedmiotów wymyślonych przez wasichu, czyli białego człowieka. (źródło: „Leśnik z pasją” – Głos Lasu, lipiec-sierpień 2013, str. 50-52).

WIELOKULTUROWOŚĆ – JESTEŚMY NA TAK! 

Biblioteka w Raszówce zgłasza swój udział w akcji „Wielokulturowość – jestem na tak!”, której organizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

 Cele Akcji to przede wszystkim promowanie idei wielokulturowości, w tym uwrażliwienie na trudną sytuację emigrantów, imigrantów i uchodźców oraz kształtowanie postawy tolerancji i zrozumienia wobec różnych religii, obyczajów i tradycji, a także wspieranie dostępu do kultury, a zwłaszcza wspieranie bibliotek publicznych w propagowaniu i upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz wprowadzanie nowoczesnych form pracy z książką w bibliotekach publicznych.

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .