środa, 21 maj 2014 12:42

Kierunek Afryka – podróż Maluchów po wielkim kontynencie!

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Jak wygląda stuletni rower Kazimierza Nowaka, od kiedy w bibliotece wyrastają palmy i czy można na słoniu jeździć bez spodni? Na te wszystkie zagadki odpowiedzi poznali wychowankowie Przedszkola im. Jana Pawła II w Raszówce.

Z okazji trwającego Tygodnia Bibliotek (8-15 maja) zaproszono grupy dzieci z pobliskiego przedszkola do biblioteki w Raszówce. Najmłodsi poznali historię jednego z najdzielniejszych polskich podróżników, który prawie sto lat temu, samotnie, głównie na swoim rowerze, przejechał cały kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem. Spotkanie zainspirowane było książką Łukasza Wierzbickiego „Afryka Kazika”, która opowiada o przygodach pana Kazimierza podczas podróży przez Czarny Ląd. Przedszkolakom najtrudniej było sobie wyobrazić, że były takie czasy, kiedy podróżowało się bez nawigacji, GPS-ów, telefonów komórkowych, a informacji, np. o Afryce, trzeba było szukać w różnych, trudnodostępnych źródłach, bo nie było Internetu…!!!

Dzieci dowiedziały się także kilku ciekawostek o słoniach: do czego służy trąba, czy słoń potrafi skakać i czy ma kłującą szczecinkę -  z książki „10 niesamowitych przygód Neli”.

Najciekawszym elementem spotkania była wspólna zabawa pod palmą bananowca, która „wyrosła” nieoczekiwanie poprzedniej nocy w bibliotece. Dzieci w strojach pożyczonych specjalnie na tę okazję od murzynka Bambo, zaprezentowały „afrykańskie” tańce. Przez dwa dni wokół budynku rozbrzmiewała piosenka „Murzynek Bambo”, do słów Juliana Tuwima. Może i biblioteka nie jest wielka jak Afryka, ale i tak świetnie się tutaj bawimy! W 4 spotkaniach, dla wszystkich grup z przedszkola, udział wzięło 67 dzieci.

Spotkaniom towarzyszyła wystawa książek i przedmiotów związanych z tematem Afryki.

Dziękujemy koleżance z filii w Księginicach za udostępnienie autorskiego pomysły na stroje i części rekwizytów do zabawy „Murzynek Bambo”.

IT

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .