czwartek, 15 maj 2014 15:08

„Mądrość z natury” – spotkania z Michałem Zawadką

Oceń ten artykuł
(1 głos)

„Żyję w świecie marzeń, gdzie znalazłem bajki. Wierzę w ludzi, patrzę w oczy, jem pierogi z jagodami. Kocham dzieci, gwiazdy i drożdżówkę, którą podobno piekę wyśmienitą…:)”

Tak o sobie mówi wyjątkowo barwna postać literatury dziecięcej – pan Michał Zawadka, który przyjechał z Warszawy, na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce, przy wsparciu finansowym Gminy Lubin, aby spotkać się z uczniami Szkoły Podstawowej w Raszówce z kl. III a i b oraz w Krzeczynie Wielkim z klas II i III.

Michał Zawadka – konferansjer, lektor, animator publiczności. Absolwent Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim i Polonistyki na kierunku Słowo na Ekranie w Mowie i na Piśmie. Ze sceną teatralną związany od 1999 roku. Do dziś zagrał ponad tysiąc czterysta przedstawień w kraju i za granicą. Główne produkcje z jego udziałem to: „Fairy Queen”, „Dancing”, „Wozzeck”, „Władza”, „Dama Pikowa”, „Czerwony Kapturek”, „Opentaniec”, „Otello”, „Azzuro”, „Miss Sajgon”, „Piotruś Pan” i musical „Metro”. Zawodowo także artysta estradowy, telewizyjny i kaskader filmowy. Ponad dziesięć lat trenował sztuki walki. Jego hobby to retoryka, sztuka słowa, możliwości i tajemnice umysłu oraz osiąganie złożonych celów. Członek i współzałożyciel stepującej grupy The Prisoners – Więźniowie Rytmu. Jego źródłem i energią życia jest rodzina: Gosia, Matylda i Makary.

Przygodę z pisaniem zaczął niewinnie, od spaceru do zoo z córką Matyldą. To dla niej napisał „Mądrość z natury”.

„Mądrość z Natury” to narracyjne bajki wierszowane. Wysoko edukacyjne treści zawierają ponad 400 encyklopedycznych faktów na temat życia zwierząt i ich świata. Morały bajek prawią o cennych wartościach relacji społecznych z drugim człowiekiem, kształtując zarazem postawę szacunku wobec natury i zwierząt. Jest to w pełni ilustrowana książka w formacie B5 (68 stron) z wyrazistymi, nowoczesnymi ilustracjami, stronami do kolorowania i kołysanką, śpiewaną przez Roberta Janowskiego. Na dołączonym do książki audiobooku mistrzowskie nagrania lektorskie bajek opatrzone są pięknymi kompozycjami muzycznymi Tomasza Filipczaka, w których usłyszymy m.in. bossanovę, muzykę baroku, jazz, rock, country, czy funk. W nagraniach bajek udział wzięli: Joanna Jabłczyńska, Piotr Adamczyk, Robert Janowski, Krystyna Czubówna, Karolina Gruszka, Maciej Stuhr i Cezary Pazura.

Pierwsze spotkanie odbyło się w świetlicy wiejskiej w Raszówce 6 maja. Podczas warsztatów pt. „Bajkopisarstwo czyli retoryka młodego człowieka”, dzieci przemieniały się w pisarzy i poznawały wartość słowa, uczyły się formułować pełne, zrozumiałe wypowiedzi. Dzielnie zmagały się ze wszystkimi zadaniami. Z następujących po sobie obrazków układały barwne opowiadanie. Mnóstwo radości sprawiła im gimnastyka języka, która wywoływała salwy śmiechu.

Kolejne warsztaty tego samego dnia, tym razem pt. „Nauka w codzienności – ciekawostki świata natury – pompowanie wyobraźni” odbyły się z udziałem uczniów  Szkoły Podstawowej w Krzeczynie Wielkim. Dzieci dowiedziały się, że wiele przedmiotów, których używamy, takich jak rzep, suwak czy koparka ma swoje korzenie w naturze. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach wykonując uważnie polecenia prowadzącego. Wykonali między innymi papierowe rakiety odrzutowe, które wyleciały w powietrze na komendę pana Michała Zawadki. Na zakończenie autor pięknie zachęcił uczniów, aby nie zniechęcali się w życiu porażkami i odważnie kroczyli do przodu, a wyobraźnia i twórcze myślenie zawsze im towarzyszyły.

Dziękujemy za bardzo ciekawe, barwne i pouczające lekcje oraz życzymy dalszych sukcesów!

A czytelników naszych bibliotek zachęcamy do czytania „Mądrości z natury”. Książki dostępne są we wszystkich bibliotekach z dedykacją od autora.

http://www.madroscznatury.pl/spot/

Media

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .