poniedziałek, 17 marzec 2014 20:58

„Pszczoły” w bibliotekach!

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W marcu Gminna Biblioteka Publiczna wraz z filiami została członkiem „Akademii Przyjaciół Pszczół” - programu edukacyjnego, dzięki któremu najmłodsi poznają pszczeli świat, zdobędą wiedzę na temat tych pożytecznych owadów. „Akademia Przyjaciół Pszczół” jest elementem programu „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom”. Celem nadrzędnym akcji jest zmiana postaw społeczeństwa i promocja pozytywnych działań związanych z ochroną przyrody, w szczególności ochrony pszczół, których znaczenie dla człowieka i środowiska naturalnego jest kluczowe.

Do „Akademii” przyłączyło się już 1900 placówek edukacyjnych w całym kraju, a Zasady Przyjaciół Pszczół na stronie internetowej poparło już prawie 32 tysiące osób. Akcję wspierają: Fundacja Nasza Ziemia, Maja Popielarska – prezenterka TVN, prowadząca program „Maja w ogrodzie”, Dr Anna Krzysztofiak i Dr Lech Krzysztofiak – ekolodzy, entomolodzy, działają w Stowarzyszeniu „Człowiek i Przyroda” na rzecz ochrony przyrody, Dr Paweł Chorbiński – lekarz weterynarii, przewodniczący Zespołu ds. pszczelarstwa przy Ministerstwie Rolnictwa, Zespół Szkół Rolniczych CKP w Pszczelej Woli – jedyne na świecie Technikum Pszczelarskie o 65-letniej tradycji, Stowarzyszenie Pszczelarzy Polskich „Polanka” - powstało w 2005 roku z potrzeby wzajemnej pomocy
i chęci działania dla dobra pszczelarstwa w Polsce, Polski Związek Pszczelarski – członkowie Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych oraz firmy skupione wokół tej organizacji stanowią około 90% rynku miodu w Polsce, Białowieski Park Narodowy, Naukowe Koło Pszczelarskie „Dzikie Pszczoły” – tworzą je zmotywowani do pracy naukowej studenci i pasjonaci pszczelarstwa, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe – prowadzi prace na polu upowszechniania, promocji i popularyzacji nauki w zakresie pszczelnictwa. Akcję patronatem objęło między innymi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz wiele innych organizacji i urzędów oraz niektóre kuratoria.

W ramach IV. edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” odbywającej się pod hasłem „Pszczoła to wyjątek” wszyscy Przyjaciele Pszczół, w tym nasze biblioteki, będą mogli przyłączyć się do działań przypominających o tym, jak wyjątkowe i niezastąpione dla całego środowiska są owady pszczołowate.

Na portalu internetowym „Akademii Przyjaciół Pszczół” można znaleźć wiele ciekawych informacji dotyczących tych pożytecznych owadów, w tym: Poradnik dla Rolników, artykuł pt. „Produkcja odkładów pszczelich we Włoszech jako metoda odbudowania populacji pszczoły miodnej w Europie” oraz wiele innych.

Co Ty możesz zrobić? Przestrzegaj Zasad Przyjaciół Pszczół!

Ponieważ chcę żyć w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, przestrzegam Zasad Przyjaciół Pszczół:

Nie wypalam traw i liści

Sadzę rośliny rodzime, unikam inwazyjnych

Pozostawiam miejsca półdzikie

Używam nawozów naturalnych

Tworzę gniazda dla pszczołowatych

Zapraszamy do udziału w akcji w naszych bibliotekach i na stronie: „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom”.

Źródło: pomagamypszczolom.pl

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .