wtorek, 11 luty 2014 15:29

Mali czytelnicy poznają bibliotekę

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W czwartek, 7 lutego, bibliotekę w Raszówce odwiedziła grupa Zuchów z pobliskiego Przedszkola im. Jana Pawła II w Raszówce. Wkrótce okazało się, że wielu spośród małych gości odwiedziło wcześniej bibliotekę z rodzicami lub dziadkami. Dobrze wiedzieć, że opiekunowie mają świadomość jak ważne jest to, aby swoim małym pociechom czytać, chociaż „20 minut dziennie. Codziennie.” – jak głosi hasło jednej z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce kampanii, którą jest Cała Polska Czyta Dzieciom.

Podczas spotkania dzieci poznały zasady korzystania ze zbiorów w bibliotece: jak się zapisać, jakie książki można pożyczać i na jak długo, jak dbać o książki, które są pożyczane z biblioteki, itp.

Spotkanie w bibliotece nie mogłoby odbyć się bez „głośnego czytania”. Dzieci wysłuchały pięknego opowiadania w książeczce z serii „Opowieści o przyjaźni”, której bohaterami są Kubuś Puchatek, Tygrysek, Kłapouchy, Prosiaczek, Maleństwo oraz jego mama. Wszyscy bohaterowie są dobrze znani dzieciom z książek, filmów czy komputerowych gier.

Następnie Zuchy ułożyły puzzle z bohaterami przeczytanej bajki. Dziewczynki i chłopcy podzielili się na cztery drużyny. Każda ułożyła swoją ilustrację. Emocji było mnóstwo.

Dzieci chętnie zapoznały się z ofertą książek w dziale literatury dla najmłodszych. Każde z nich wybrało sobie egzemplarz z półki, który je zainteresował. Przedszkolaki poznały elementy wyróżniające książki z biblioteki: pieczątki, numery, karty książki, okładka oraz pojęcia biblioteki oraz księgarni. Opowiadały także o książkach, które mają w domu. 

Okazało się, że część Zuchów potrafi już przeczytać proste słowa, inni znają poszczególne literki i chcą uczyć się czytać, więc zaproponowano im serię książeczek dla dzieci do nauki czytania „Czytam sobie” wydawnictwa Egmont. Biblioteka w Raszówce wraz z filiami bierze udział w akcji Czytam sobie, wspierającej naukę czytania oraz wspomagającej proces poprzez przygotowanie specjalnie dostosowanych książek, porad oraz materiałów promocyjnych. Szczegóły na stronie czytam sobie.pl oraz na CzytanieToDziała na facebooku.

Dzieci na pamiątkę spotkania otrzymały zakładki i naklejki akcji Czytam sobie.  W bibliotece na pewno przybędzie nam nowych, aktywnych czytelników!

 

  • Opis: Mali czytelnicy poznają bibliotekę
  • Opis: Mali czytelnicy poznają bibliotekę
  • Opis: Mali czytelnicy poznają bibliotekę
  • Opis: Mali czytelnicy poznają bibliotekę
  • Opis: Mali czytelnicy poznają bibliotekę
  • Opis: Mali czytelnicy poznają bibliotekę
  • Opis: Mali czytelnicy poznają bibliotekę

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .