poniedziałek, 16 wrzesień 2013 13:44

Fredro jak żywy w Raszówce - Narodowe Czytanie 2013

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

W świetlicy wiejskiej w Raszówce, w sobotę 07.09.2013 r., czytali Fredrę goście zaproszeni przez organizatorów spotkania: GOK w Raszówce i GBP w Raszówce.

„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Tegoroczne „Narodowe Czytanie” zgromadziło w świetlicy w Raszówce ponad 70 osób.Rozpoczęło się od odczytania listu Prezydenta Bronisława Komorowskiego do Rodaków. Dzieci z Przedszkola im. Jana Pawła II w Raszówce powitały wszystkich tańcem ludowym. Kolejnym punktem programu było wspólne czytanie „Zemsty”. Usłyszeliśmy interpretację kolejnych pięciu scen w wykonaniu: Radnej Gminy Lubin - Marii Pluta, Bogusławy Kuryło, Dyrektora GOK w Raszówce - Janusza Łuckiego, Wojciecha Wojtałowicza, Cecylii Gałązka, Wójt Gminy Lubin - Ireny Rogowskiej, Czesławy Wrona i Genowefy Lefek. Bajkę pt. „Paweł i Gaweł”, jako inscenizację przygotowały uczennice Szkoły Podstawowej w Raszówce.Wierszyki dla dzieci – Aleksandra Fredry odczytały:„Trzeba by” – Iza Tyrcz, „Cygan i baba” – Małgorzata Wolicka, „Żabki” – Urszula Kurowska, „Osioł”– Maria Wolak, „Małpa w kąpieli” – Mirosława Kuciejczyk. Natomiast „Babskie ploteczki” na podstawie fragmentów „Ślubów panieńskich” i wiersz „Żona” przygotowały panie z „Leśnego Echa”: Maria Muczyńska, Cecylia Gałązka, Danuta Gałajda, Zofia Andrejszyn, Katarzyna Chrzanowska, Czesława Wrona, Anna Świderska, Ewa Bała oraz sołtys Raszówki – Tadeusz Kosturek.  Niektórzy odkryli u siebie prawdziwy talent aktorski.

Uczestnicy spotkania miło spędzili ten czas, bawili się słowem wcielając się w fredrowskich bohaterów. Wszyscy otrzymali certyfikaty uczestnictwa z pamiątkowym stemplem oraz niektórzy nagrody w formie wydań literatury Aleksandra Fredry.  

- Dziękuję wszystkim Państwu za czynny udział w akcji Narodowe Czytanie i zapraszam za rok w jeszcze większym gronie - powiedziała na koniec spotkania Pani Wójt Irena Rogowska.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, a w szczególności Pani Marii Wolak za zaangażowanie i pomoc w pracy nad scenariuszem imprezy.

 

tekst: MK
zdjęcia: IT

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .