piątek, 30 sierpień 2013 14:54

Wakacje z biblioteką w Chróstniku

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Od 8 do 16 lipca w Chróstniku miało miejsce pięć spotkań skierowanych do dzieci, które odbyły się w Świetlicy Wiejskiej i w bibliotece. Okres wakacji jest wspaniałą okazją, aby poprzez różne tematy oraz propozycje zachęcić dzieci do odwiedzenia biblioteki, miejsca, w którym mogą bezpiecznie i ciekawie spędzić swój czas wolny.

Pierwszego dnia odbyły się zajęcia edukacyjne poświęcone bezpieczeństwu podczas wakacji. Na spotykanie przybyły Panie policjantki z Zespołu Profilaktyki Społecznej Komendy Powiatowej w Lubinie, które poprowadziły warsztaty z zakresu bezpieczeństwa na drodze, w podróży, w górach, w lesie czy nad wodą oraz sposobów reagowania w obliczu zagrożenia pożarowego. Policjantki omówiły sposoby wzywania pomocy i przypomniały numery alarmowe, pod które należy dzwonić w nagłych wypadkach. Omówiły też podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz zasady bezpiecznego korzystania z Internetu apelując do uczestników o rozwagę i wyobraźnię.

Drugą część warsztatów poprowadził Pan policjant z Wydziału Prewencji omawiając prawidłowe postępowanie w przypadku ataku nieznanych zwierząt oraz zaprezentował dzieciom umiejętności psa policyjnego, z którym przyjechał i którego jest przewodnikiem.

Podczas spotkania nie zabrakło także zajęć plastycznych. Aby łatwiej było zapamiętać zasady poruszania się na przejściach dla pieszych oraz prawidłowy sposób poruszania się po jezdni czy chodniku, dzieci wykonały makietę drogową. Rozwiązywały także krzyżówki i zadania wykazując się dużą wiedzą na temat zasad ruchu drogowego i bezpiecznego zachowania na drodze

Odbył się również konkurs na najładniejszy przybornik na biurko wykonywany z rolek po papierze toaletowym. Dzieci chętnie, wykazując się dużymi zdolnościami i pomysłowością, stworzyły prawdziwe dzieła sztuki!

Kolejne zajęcia pod tytułem. „ Od glinianej tabliczki do e-booka, czyli jak książka dorastała przez wieki” poświęcone było historii książki. Po krótkiej prezentacji dzieci słuchały wybranych przez siebie legend oraz rysowały ulubione postaci książkowe.

Podczas wakacyjnych spotkań dzieci bawiły się w ulubione gry oraz korzystały z komputerów dostępnych w bibliotece.

Za udział w zajęciach plastycznych i edukacyjnych dzieci otrzymały nagrody oraz drobne upominki ufundowane przez bibliotekę.

Ogółem w zajęciach wzięło udział siedemnaścioro dzieci.

Tekst i zdjęcia:
Anna Sośnicka

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .