wtorek, 02 lipiec 2013 11:38

Warsztaty „Sieciaki.pl – poznaj bezpieczny Internet” w Szkołach Podstawowych w Siedlcach i Szklarach Górnych

Oceń ten artykuł
(8 głosów)

Tuż przed rozpoczęciem wakacji, w środę 26 czerwca, w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Siedlcach i Szkole Podstawowej w Szklarach Górnych odbyły się kolejne zajęcia, po warsztatach w Bibliotece w Niemstowie, mające na celu uświadomienie najmłodszym użytkownikom sieci Internetowej zagrożeń, jakie mogą się pojawić podczas korzystania z komputerów i Internetu. Zajęcia w Siedlcach poprowadziła Izabela Tyrcz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce – na zaproszenie Pani Barbary Szkudlarek, natomiast w SP Szklarach Górnych organizatorką warsztatów była Urszula Mularz – bibliotekarka z Filii w Oborze.

Zajęcia odbyły się na podstawie materiałów jednego z programów Fundacji Dzieci Niczyje: „Sieciaki.pl – poznaj bezpieczny Internet”. W warsztatach w Szklarach Górnych i Siedlcach ogółem wzięło udział 62 uczniów z klas I-IV.

Uczniowie, niektórzy po raz kolejny, mieli okazję poznać lub przypomnieć sobie 4 podstawowe zasady bezpieczeństwa w Sieci:
1.      Nie podawaj swoich danych osobowych.

2.      Nie ufaj osobom poznanym w sieci.

3.      Powiedz, jeśli coś będzie nie tak.

4.       Zabezpiecz swój komputer.

Bardzo ważne jest, aby nasze dzieci, chociaż w podstawowym stopniu, zdawały sobie sprawę, z jakimi niebezpiecznymi sytuacjami mogą się spotkać podczas korzystania z Internetu, czego nie robić, aby te zagrożenia zminimalizować.

Dzieci obejrzały kreskówki edukacyjne oraz otrzymały zeszyty ćwiczeń „Sieciaki.pl – poznaj bezpieczny Internet”. Na podstawie tych materiałów uczestnicy dowiedzieli się tego, co to są dane osobowe i nick, gdzie zgłaszać informacje na temat nieprawidłowości lub zagrożeń w Internecie – helpline.org.pl, tel. 800 100 100, dlaczego potrzebne są programy antywirusowe.

Na koniec spotkań zachęcono uczniów do odwiedzenia ciekawej i bezpiecznej strony dla dzieci: sieciaki.pl.

Życzymy radosnych i bezpiecznych wakacji.

tekst i zdjęcia:
Urszula Mularz i Izabela Tyrcz

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .