poniedziałek, 01 lipiec 2013 14:14

Bookcrossing na Festynie w Siedlcach

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Piękna pogoda, mnóstwo atrakcji dla dzieci i wspaniała zabawa – tak w największym skrócie wyglądał 15 czerwca w Siedlcach podczas Międzypokoleniowego Festynu Rekreacyjno-Sportowego „Razem zdrowo i sportowo”. Na zaproszenie Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Siedlcach – jednego z Organizatorów, Izabela Tyrcz z Biblioteki w Raszówce oraz Zena Dubiec z Filii w Księginicach „otworzyły” stoisko bookcrossingowe.

Bookcrossing to społeczna, ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka, bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych. Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 wzbudzając duże zainteresowanie i popularność. Bookcrossing -  ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa i spopularyzowanie samego faktu czytania, a polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych ( park, pociąg, ulubiony pub, wybrany sklep, teatr, kawiarnia, galeria, kino) jak również w miejscach w tym celu przygotowanych - półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

Książki, które można było znaleźć na stoisku bookcrossingowym pochodzą od czytelników, którzy znają akcję „uwalniania książek”, ponieważ Biblioteka w Raszówce wspólnie z filiami prowadzi ją od kilku lat. Część woluminów zostało zgromadzonych przez Bibliotekę Szkolną w Siedlcach. Na stoisku znalazły się tytuły dla dzieci i dorosłych, książki niebeletrystyczne, popularno-naukowe, albumy, itd. Podczas trwania festynu, w ciągu kilku godzin, uwolniono około 300 książek. Wiele osób zainteresowała idea bookcrossingu i chętnie wezmą w niej udział przy kolejnej okazji, przynosząc jednocześnie książki ze swoich domowych biblioteczek.

Na stoisku „uwalniania książek” dzieci miały również okazję wziąć udział w konkursie literackim, w formie zabawy, polegającym na wypełnieniu „baśniowej krzyżówki”. Spośród uczestników wylosowano po 3 nagrody w 2 kategoriach wiekowych: klasy I-III i klasy IV-VI.
Nagrodzone osoby to:

z klas I-III:

1.       Patrycja Rybicka – SP w Siedlcach

2.       Maja Weryńska – SP w Siedlcach

3.       Amelia Bielejewska – SP w Siedlcach

z klas IV-VI:

1.       Klaudia Żurowska – SP w Szklarach Górnych

2.       Daria Linda – SP w Szklarach Górnych

3.       Marysia Kozieł – SP w Szklarach Górnych

Nagrody w postaci książek, materiałów informacyjnych Biblioteki w Raszówce oraz dyplomów pamiątkowych, wyłonionym w drodze losowania uczestnikom konkursu, w Szklarach Górnych przekazała pani Urszula Mularz z Filii w Oborze, natomiast w Siedlcach upominki podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego 2012/2013 wręczyła pani Izabela Tyrcz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce.

 

tekst: Izabela Tyrcz
zdjęcia: Izabela Tyrcz, Adam Cąkała

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .