czwartek, 27 czerwiec 2013 11:11

Warsztaty „Sieciaki.pl – poznaj bezpieczny Internet” w bibliotece w Niemstowie

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Zbliżają się wakacje i czas wolny dla dzieci. Większość z nich najchętniej spędza te chwile przed komputerami, korzystając z nieograniczonych możliwości sieci Internetowej. W trosce o bezpieczeństwo naszych młodych czytelników i nie tylko, Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce przystąpiła do projektu „Sieciaki.pl” prowadzonego przez Fundację Dzieci Niczyje, której głównym partnerem jest Fundacja Orange.

Dzięki materiałom przesłanym bezpłatnie do Biblioteki, mieliśmy możliwość przeprowadzenia spotkania z klasą III ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Niemstowie. Na zaproszenie pani Urszuli Kurowskiej – pracownika filii w Niemstowie 19 czerwca do biblioteki przybyło 15 uczniów klasy III oraz pani z biblioteki szkolnej.

Podczas zajęć uczniowie, oglądając kreskówki edukacyjne prezentujące przygody drużyny Sieciaków , poznali 4 podstawowe zasady bezpieczeństwa korzystania z Internetu:

1.      Nie podawaj swoich danych osobowych.

2.      Nie ufaj osobom poznanym w sieci.

3.      Powiedz, jeśli coś będzie nie tak.

4.       Zabezpiecz swój komputer.

Dzieci poznały numer 800 100 100 oraz adres strony internetowej helpline.org.pl, gdzie mogą zgłaszać informacje, jeśli coś je zaniepokoi podczas korzystania z Internetu. Każdy uczestnik spotkania otrzymał zeszyt ćwiczeń „Sieciaki.pl – poznaj bezpieczny Internet”. Część z zadań rozwiązano podczas warsztatów, pozostałe siecio-misje dzieci mają wykonać podczas wakacji, korzystając jednocześnie
z bardzo ciekawej i bezpiecznej strony internetowej dla dzieci: sieciaki.pl.

Na koniec warsztatów dzieci podpisały dokument w zeszycie ćwiczeń, potwierdzając zapoznanie się
z Sieciakowymi Zasadami Bezpieczeństwa. Jako jedną z siecio-misji do wykonania w domu, dzieci poproszono o podpisanie z rodzicami „Internetowej umowy o bezpiecznym korzystaniu z Internetu”, która również znajduje się w zeszycie ćwiczeń.

Zajęcia przeprowadzono w ramach działań Bibliotek w projekcie „Bezpieczne wakacje”.

Życzymy słonecznych wakacji i bezpiecznego serfowania po Internecie!!!

tekst i zdjęcia:
Urszula Kurowska, Izabela Tyrcz

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .