piątek, 24 maj 2013 22:28

Jubileusz 50-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

Uroczystość obchodów 50-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce odbyła się 22 maja w Świetlicy Wiejskiej w Raszówce. Była okazją do podkreślenia roli placówki w życiu kulturalnym naszej gminy, a także do wyrażenia szacunku i uznania tym wszystkim, którzy obdarzają ją wsparciem i przyczyniają się do jej rozwoju.

Wśród zaproszonych gości byli między innymi przedstawiciele władz samorządowych Urzędu Gminy w Lubinie, Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubinie, radni, byli i obecni pracownicy bibliotek oraz czytelnicy. Nie zabrakło też dyrektorów szkół, przedszkola, jednostek organizacyjnych gminy Lubin. Zaszczycili nas swoją obecnością również Radna Powiatu Lubińskiego pani Dorota Matławska, historyk naszego regionu pan Stanisław Tokarczuk, sołtys wsi Raszówka pan Tadeusz Kosturek oraz proboszcz miejscowej parafii ks. Marek Cerkowniak..

Wydane zostały okolicznościowe ulotki i zakładki do książek informujące o sieci bibliotek naszej gminy, udziale w programach i wciąż powiększającej się ofercie świadczonych usług, nowych technologiach wdrażanych do bibliotek.

Podczas prezentacji multimedialnej pt. „Z działalności bibliotek”, pani Izabela Tyrcz pokazała jak wiele dzieje się w naszych placówkach, że obecny obraz biblioteki zupełnie odbiega od krzywdzącego bibliotekarzy stereotypu.

Naszą działalność doceniła w swoim wystąpieniu pani Wójt Irena Rogowska, przekazując wyrazy uznania dla osiągnięć biblioteki, życząc wszystkim pracownikom dalszych sukcesów w pracy zawodowej.

Pani Elżbieta Pietralczyk z Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy przedstawiła wykład pt. „Biblioteka publiczna wizytówką wsi, gminy, regionu – oknem na świat” pokazując jak rozległe funkcje pełnią biblioteki publiczne w społeczności lokalnej.

W dalszej części uroczystości pani dyrektor Wioletta Olech z radnymi gminy Lubin wręczała nagrody i podziękowania bibliotekarzom za dotychczasową i wieloletnią pracę, zaangażowanie w promowanie czytelnictwa i wkład w rozwój poszczególnych placówek bibliotecznych.

Podziękowania i gratulacje trafiły też z rąk pani dyrektor do najwierniejszych i systematycznie odwiedzających bibliotekę czytelników. Wyróżnieni zostali wśród dorosłych- pani Eugenia Marcinowska-Puniach, Elżbieta Tadeuszewska oraz Danuta Hołówko, wśród dzieci – Julia Ickiewicz oraz Norbert Raczyński, natomiast wśród najmłodszych, którym czytają jeszcze rodzice -  Zuzia i Hubert Dulscy oraz Kacper Czop.

Pani dyrektor Wioletta Olech otrzymała mnóstwo życzeń, kwiatów i listów gratulacyjnych od zaproszonym  gości. Miłe słowa podkreślające rolę biblioteki w środowisku,  potwierdziły fakt potrzeby istnienia Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce i wskazały jak ważne miejsce w życiu kulturalnym i oświatowym gminy zajmuje placówka. Słowa uznania za zasługi w upowszechnianiu książki i czytelnictwa złożyli między innymi dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu oraz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubinie.

Podziękowania za wsparcie skierowane zostały również przez dyrektora biblioteki do instytucji i placówek współpracujących z biblioteką: do pani Wójt, dyrektorów bibliotek, placówek oświatowych i jednostek organizacyjnych gminy Lubin.

Dla zaproszonych gości w części artystycznej wystąpiły: Julia Kunat ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Lubinie w spektaklu kabaretowym „O kopciuszku” w reżyserii Doroty Baryłkiewicz oraz solistki zespołu „Leśne Echo” z Raszówki, którym akompaniował pan Jerzy Kuś. Pani Maria Wolak zaśpiewała piosenkę „Mały Książę” Katarzyny Sobczak, pani Ewa Bała „Nie ma jak u mamy” Wojciecha Młynarskiego, pani Czesława Wrona „ Tańczące Eurydyki” Anny German” oraz pani Cecylia Gałązka „ Groszki i róże” Ewy Demarczyk.  Walca angielskiego zatańczyły „Urwisy ze Szkoły Podstawowej w Raszówce przygotowane przez panią Marzenę Barską. Na zakończenie Bernadeta Kot zaśpiewała piosenką „Żegnaj kotku” z repertuaru Hanny Banaszak oraz „Romeo” z Kabaretu Satrszych Panów. Wszystkie występy nagrodzone zostały gromkimi brawami.

Naszym jubileuszowym życzeniem jest, aby biblioteki były dla naszej lokalnej społeczności tzw. „trzecim miejscem”. Wg teorii amerykańskiego socjologa Raya Oldenburga, którą wszyscy bibliotekarze znają, życie społeczne koncentruje się wokół 3 ośrodków: pierwszego – miejsca, w którym mieszkamy, drugiego – miejsca, w którym pracujemy zawodowo oraz owego trzeciego miejsca, w którym prowadzimy szeroko pojęte życie towarzyskie, spędzamy wolny czas, czujemy się po prostu dobrze. Oczekiwaniem bibliotekarzy jest, aby owym trzecim miejscem była biblioteka, do której przychodzimy nie tylko po to by wypożyczyć książkę, ale by porozmawiać, spotkać się ze znajomymi, uczestniczyć w wydarzeniu kulturalnym lub innym spotkaniu.

 

 

 

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .