Głównym organizatorem Nocy Bibliotek jest Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, która działa przy współpracy z Fundacja ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego pod honorowym patronatem Biblioteki Narodowej, dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przy udziale sponsorów.
Uroczysta inauguracja wydarzenia odbyła się w Pałacu Rzeczypospolitej – skarbcu Biblioteki Narodowej, z rękopisami najważniejszych dzieł literatury polskiej, w tym roku po raz pierwszy w historii otwartego dla publiczności. Mieszkańcy gminy Lubin spotkali się z tej okazji w świetlicy wiejskiej w Niemstowie.
Wydarzenie rozpoczęto od przeczytania wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Moc bibliotek”, o wielkim znaczeniu bibliotek, napisanego na okoliczność Nocy Bibliotek 2024 r., który przeczytała dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce Wioletta Olech wspólnie z radnych Niemstowa Andrzejem Olkiem.
Wyjątkowym gościem wieczoru był młody pisarz Sławek Gortych, autor bestsellerowych kryminałów, których akcja rozgrywa się w Karkonoszach. Autor pochodzi z Bolesławca, z zawodu jest stomatologiem, ale od najmłodszych lat zgłębia sekrety Karkonoszy i związane z nimi legendy i historie. Jest wielkim miłośnikiem gór, a w wolnych chwilach prowadzi w formie poradnika – blog „Zagubiony w Karkonoszach”, z którego można zasięgnąć wiele informacji.
Zadebiutował książką pod tytułem „Schronisko, które przestało istnieć”, następnie napisał „Schronisko, które przetrwało” oraz „”Schronisko, które spowijał mrok”, za które zdobył kilka nagród, i które cieszą się wielkim uznaniem czytelników.
Autor opowiadał o sobie, swojej pasji i kulisach powstawania swoich książek, odpowiadał na pytania publiczności. Jest niezwykle empatycznym, utalentowanym młodym człowiekiem, który nawiązuje wspaniałe relacje z czytelnikami. Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuje za przyjęcie zaproszenie i niezapomniane wrażenia.
Kolejnym punktem wieczoru były warsztaty tkackie prowadzone przez pana Mariusza Kośmicki-Żórawski (przy współpracy z Wydawnictwem Kurza Stopka), podczas których, uczestnicy mieli okazje spróbować swoich sił w tworzeniu tkanin, przy użyciu splotów i tradycyjnych krosien. Wykonali małe wzorniki – zakładki do książek. Dziękujemy za inspirujące zajęcia, które z pewnością, dla wielu były nowym doświadczeniem.
Nocy Bibliotek towarzyszyła akcja „PoMoc bibliotek – pokażmy razem moc pomocy!”- będąca wsparciem dla bibliotek dotkniętych powodzią.
Spotkanie w Niemstowie zakończyło się tradycyjnie pizzą, po części ufundowaną przez Pizzerię Pan Cogito z Lubina, za co serdecznie dziękujemy. Dziękujemy również Optykowi Fielmann z Lubina za przekazanie uczestnikom Nocy Bibliotek 18 kart rabatowych na okulary. Za współpracę w przygotowaniach Nocy Bibliotek składamy podziękowania sołtysowi Józefowi Kostanowiczowi, radnemu Andrzejowi Olkowi, radzie sołeckiej oraz czytelniczkom za upieczenie pysznych ciast. Piątkowe spotkanie w Niemstowie było miejscem rozmowy o literaturze, miejscem kreatywności oraz wspólnego odkrywania „mocy bibliotek”.