poniedziałek, 05 luty 2024 17:24

Ferie 2024 w Bibliotekach

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Podczas ostatnich ferii, tak jak każdego roku, biblioteki zaproponowały dzieciom udział w wielu różnorodnych zajęciach. Każdego dnia poruszano temat bezpieczeństwa w czasie ferii. Przez dwa tygodnie zorganizowano 19 spotkań, które łącznie trwały 38 godzin. Dzieci miały w czym wybierać, a chętnych nie brakowało – we wszystkich zajęciach wzięło udział 151 dzieci. W telegraficznym skrócie przedstawiamy relację z poszczególnych bibliotek.

 

Biblioteka w Raszówce: „Zajęcia inspirowane były opowiadaniami o zimie. Podczas spotkań uczestnicy wyszywali, wyklejali, rysowali, budowali, a wynikiem ich wytężonej pracy były piękne dzieła w postaci śnieżynek, książki tunelowej, pamiątkowych magnesów, „dizajnerskich swetrów” oraz pięknych bałwanków. Wszystko w radosnej atmosferze!”

Punkt Biblioteczny w Zimnej Wodzie: „Zabawa i nauka - tworzenie sztucznego śniegu i lepienie z niego bałwanków. Projektowanie stroju dla ulubionej postaci literackiej - powstały portrety Kici Koci, Elzy, Pana Pierdziołki i królewny.”

Biblioteka w Chróstniku: Podczas trzydniowych zajęć w bibliotece w Chróstniku dzieci stworzyły miniatury obrazów na płótnie, zimowe pejzaże na makietach z brystolu oraz wykonały przepiękne maski karnawałowe. Nie zabrakło również gier logicznych, zagadek oraz czytania ulubionych baśni. Zajęciom towarzyszyły także gry i zabawy ruchowe.

Biblioteka w Księginicach: „Podczas spotkań uczestnicy dowiedzieli się dużo na temat biegunów: północnego i południowego. Zbudowali stację badawczą oraz wykonali ciekawe prace plastyczne: pingwin w plastikowej kuli wśród kolorowego konfetti, niedźwiedź na tle zorzy polarnej, a w ostatni dzień prezenty dla dziadków z okazji zbliżającego się ich święta - piękną laurkę w formie książki z możliwością dokładania kolejnych kartek oraz wazon z butelki."

Biblioteka w Miłoradzicach: „Pierwszego dnia bibliotekę odwiedziła pani Wioletta Baran, która pomagała w tworzeniu zimowej atmosfery, a pod jej okiem powstały przepiękne bałwanki. W kolejnych dniach wykreowana została piękna makieta o zimie, urocze pingwinki, a dzieci poznały sztukę składania papieru. Do origami potrzebne były tylko karteczki biurowe, nożyczki i klej. Z nich powstały kolorowe kwiatki, listki, a przyklejone do koła tworzyły super ozdobę do domu.”

Biblioteka w Niemstowie: „W pierwszym dniu zajęć panowała anielska atmosfera. Efektem prac były niepowtarzalne wizerunki aniołów wykonane ze starych książek, zachwycające oryginalnością i swoistym urokiem. W kolejnym dniu powstały piękne bałwanki w rozmiarze XL z różnorodnych materiałów: kartonu, kolorowego papieru, waty, farb. W trzecim dniu ferii była zabawa z piórami, cekinami , pomponami i innymi pięknymi ozdobami. Dzieci tworzyły maski karnawałowe. Na zakończenie zajęć każdy zrobił sobie „anielską” zakładkę do książki. Zagadki o zimie i układanie puzzli oraz gry to również elementy wspólnej zabawy podczas ferii."

Biblioteka w Oborze: "Zajęcia rozpoczęły się od przeczytani fragmentów książek autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich pt. „Mapy”, „Daj gryza- smakowite historie o jedzeniu”, „Wielka podróż dziadka Eustachego”. Dzieci przy pomocy różnych materiałów plastycznych (plastelina, papier, flamastry, łupiny orzecha włoskiego), wykonały kolorowe łódki i zwierzątka które chciałyby zabrać w wielką podróż. Kolejnego dnia przy pomocy mapy zaplanowały wielką wyprawę oraz co chciałyby zjeść podczas podróży. Trzeci dzień upłyną pod hasłem powitań w obcych językach poznanych dzięki nietypowej książce układance „Ciao,Ahoj, Hello”."

Gmina Lubin
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .