czwartek, 21 wrzesień 2023 17:17

Marian Rejewski Super Bohater!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Tak brzmiało hasło główne detektywistycznej gry terenowej, zorganizowanej dla mieszkańców gminy Lubin w miejscowości Niemstów, w sobotę 16 września, której autorem był pisarz książek detektywistycznych dla dzieci i młodzieży, animator kultury - Dariusz Rekosz. Wszystkie drużyny mocno zaangażowały się w rywalizację, wykonując przygotowane zadania, świetnie się przy tym bawiąc.

Gra pt. Na tropach Enigmy rozpoczęła się w świetlicy wiejskiej, a zakończyła na terenach zielonych przy świetlicy. Udział w grze był dla 17 drużyn (3-4 osobowych) nie lada wyzwaniem. Miały do przejścia kilka kilometrów po miejscowości, gdzie musiały rozwiązywać wiele detektywistycznych zadań, zaszyfrowanych i ukrytych w terenie. Każdy rozwiązany szyfr prowadził do następnego punktu z kolejną zagadką. Drużyny przeprowadzały rozmowy ze statystami, którzy pojawiali się na trasie by im przeszkodzić lub pomóc oraz musiały przekazać im pewne rzeczy z ekwipunku, który ze sobą nieśli. Byli nimi: Czerwony Kapturek (bibliotekarka Aldona), Gitarzystka Renata (bibliotekarka Regina), Podróżniczka Ania (Ada Gretkierewicz i towarzysząca jej Magdalena Kołkowska) i Piłkarka Agnieszka (Julia Szmaj i towarzysząca jej Maja Gonet).

Gra miała charakter rodzinny, wielopokoleniowy, brały w niej udział dzieci, dorośli i seniorzy. Niektórzy brali udział w grze terenowej pierwszy raz, ale były też osoby zaawansowane w tego typu rozgrywkach. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal oraz nagrody miedzy innymi: książki o Enigmie i nie tylko (wiele książek ufundował autor gry), bony zakupowe, zaproszenia do restauracji McDonald’s, bilety do kina Helios, głośniki, zestawy reklamowe z UG w Lubinie, gry i puzzle, smycze, przypinki, długopisy itp. Dla detektywów, którzy po trudach dotarli na metę przygotowany był ciepły posiłek- zupa gulaszowa i kiełbaski. Można było obejrzeć wystawę o Marianie Rejewskim i Enigmie, zapoznać się z ważnymi wydarzeniami z okresu II wojny światowej i dowiedzieć się o złamaniu szyfru Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej prze hitlerowskie Niemcy, którego dokonał w 1932 roku właśnie Marian Rejewski, kryptolog i matematyk (współautorami złamania kodu byli Jerzy Różycki i Henryk Zygalski). Każdy mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z Dariuszem Rekoszem i otrzymać autograf.

Zwycięzcami gry zostali:

I miejsce – Drużyna Asy wywiadu ze Szklar Górnych

II miejsce – Drużyna Kamyki z Niemstowa

III miejsce – Drużyna Octopus z Niemstowa

Jeszcze raz gratulujemy!

 

Gry terenowe organizowane przez Dariusza Rekosza cieszą się dużą popularnością w całej Polsce, są nieprzewidywane i wciągające. Sami zapytajcie uczestników;)

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce składa serdeczne podziękowania sponsorom – firmom i osobom za ufundowanie nagród oraz pomoc w organizacji gry. Zabawa, którą wspólnie przygotowaliśmy sprawiła wiele radości i satysfakcji jej uczestnikom.

Za nagrody, zakup artykułów:

Restauracji McDonald’s Lubin Cuprum Arena

Restauracji McDonald’s Lubin 1

Kinu Helios w Lubinie

Firmie Deny Daniel Moroch z Niemstowa

KRUS Polkowice

Księdzu Janowi Niczypor

Pani Iwonie Djaczyńskiej

Za pomoc i współpracę:

Radnemu Andrzejowi Olkowi

Pani dyrektor SP w Niemstowie Patrycji Słocie

Sołtysowi Józefowi Kostanowiczowi

Krystynie Kostanowicz

Pani Katarzynie Buszkiewicz

Dawidowi Heller

Statystkom – Julii Szmaj, Mai Gonet SP w Niemstowie, Adzi Gretkierewicz, Magdzie Kołkowskiej z SP w Raszówce

paniom bibliotekarkom

panu Dariuszowi Rekoszowi oraz wszystkim uczestnikom za udział w grze i fajna zabawę

 

Projekt dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Gmina Lubin
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .