poniedziałek, 22 marzec 2021 15:26

W oczekiwaniu Wielkiej Nocy-wielkanocne tradycje i symbole

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe, z których część jest wciąż żywo kultywowana, a część coraz bardziej zanika. Wciąż jednak święcimy pokarmy, malujemy i tworzymy pisanki, zanosimy palmy do kościołów i oblewamy się wodą w Lany Poniedziałek. Niedziela Palmowa jest świętem rozpoczynającym tzw. Wielki Tydzień, jest świętem upamiętniającym triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palmy, symbol odradzającego się życia. Polskie palmy wielkanocne są najczęściej smukłe, dość wysokie, pionowe bukiety. Zgodnie z tradycją, w palmie powinny się znaleźć gałązki wierzbowe z puszystymi baziami. Ozdobione są kolorowymi bibułkami, tasiemkami i kwiatkami.

Trochę wspomnień:

Przez kilka lat w bibliotece w Niemstowie czytelniczki spotykały się na warsztatach świątecznych. Tworzyły pisanki, ozdoby, kwiatki, stroiki i palmy wielkanocne. Prace były piękne i bardzo cieszyły osoby, które je wykonały.

Jak zrobić palmę wielkanocną?

Potrzebne materiały to gałązki wierzbowe, gałązki bukszpanu, sucha trawa, kwiatki z bibuły, krepiny, wstążki cienki drucik...

Zapraszamy do obejrzenia filmu insruktażowego:

https://fb.watch/4qRFXu6_kp/

 

Gmina Lubin
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .