środa, 02 wrzesień 2020 09:48

Narodowe Czytanie 2020- czytać będziemy Balladynę

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Już po raz dziewiąty zapraszamy do udziału w Narodowym Czytaniu. Tym razem czytać będziemy Balladynę Juliusza Słowackiego. Niestety ze względu na sytuację epidemiczną przenosimy całe wydarzenie do sieci. Nagranie będzie można obejrzeć od 5 września na stronie internetowej biblioteki www.biblioteka-raszowka.pl oraz na FB facebook.com/bibliotekaRaszowka

W otoczeniu natury fragmenty wybitnego dzieła polskiego romantyzmu czytać będą: Zespół „Leśne Echo” z Raszówki oraz zaproszeni goście.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Zapraszamy do biblioteki w Raszówce wraz ze swoim egzemplarzem książki po pamiątkową pieczęć przygotowaną na okoliczność Narodowego Czytania 2020 roku przez Kancelarię Prezydenta RP.

Patronat Honorowy Pary Prezydenckiej

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .