środa, 02 wrzesień 2020 09:48

Narodowe Czytanie 2020- czytać będziemy Balladynę

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Już po raz dziewiąty zapraszamy do udziału w Narodowym Czytaniu. Tym razem czytać będziemy Balladynę Juliusza Słowackiego. Niestety ze względu na sytuację epidemiczną przenosimy całe wydarzenie do sieci. Nagranie będzie można obejrzeć od 5 września na stronie internetowej biblioteki www.biblioteka-raszowka.pl oraz na FB facebook.com/bibliotekaRaszowka

W otoczeniu natury fragmenty wybitnego dzieła polskiego romantyzmu czytać będą: Zespół „Leśne Echo” z Raszówki oraz zaproszeni goście.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Zapraszamy do biblioteki w Raszówce wraz ze swoim egzemplarzem książki po pamiątkową pieczęć przygotowaną na okoliczność Narodowego Czytania 2020 roku przez Kancelarię Prezydenta RP.

Patronat Honorowy Pary Prezydenckiej

Gmina Lubin
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .