czwartek, 25 lipiec 2019 11:24

Podróże po kosmosie małe i duże

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Dlaczego Pluton nie jest już planetą? Czy na Marsie istnieje życie? Ile księżyców ma Jowisz? Odpowiedzi na te i inne pytania poznali uczestnicy wakacyjnych zajęć w Bibliotece w Raszówce.

Dzieci miały okazję zgłębić tajemnicę i przemierzyć przestrzeń Układu Słonecznego korzystając z księgozbioru biblioteki oraz z innych źródeł przygotowanych przez bibliotekarkę.
Atrakcją dla dzieci było spotkanie z kosmonautą, jedynym Polakiem, który obył podroż w kosmos. W rolę Mirosława Hermaszewskiego wcielił się radny gminy Lubin Raszówki Marcin Nyklewicz.

Opowiedział o historii Polaka, pokazał z jakich części składa się ubiór kosmonauty. Chętne osoby zrobiły sobie zdjęcie w hełmie. Tego dnia nie zabrakło międzygalaktycznych zabaw.
Biblioteka została opanowana przez kosmitów, astronautów, latające spodki, jednym słowem Kosmos.
To, że dzieci mają bujną wyobraźnię i są bardzo kreatywne wszyscy doskonale wiedzą. Rola projektanta mody- wymyślenie stroju dla astronauty i kosmity nie sprawiła im trudności.

Zajęcia były wyjątkowym doświadczeniem i przeżyciem dla każdego małego Odkrywcy. Ziemia pełna jest niezwykłych zjawisk, a prezentacja ich stanowi doskonałą atrakcję. Zostały przeprowadzone proste eksperymenty z wodą, kolorowymi barwnikami oraz produktami, które znajdują się w każdej kuchni. Żeby nie było smutno, że zajęcia dobiegają końca, uczestnicy zamknęli galaktykę w słoiku. Tym sposobem powstała dekoracja, która z pewnością będzie przypominała miło spędzony czas w bibliotece podczas wakacji.

A wakacje to nie tylko czas pięknej pogody, przygód lecz również wielu niebezpieczeństw. Dbając o dobro dzieci w ramach „Bezpiecznych wakacji” zostały zorganizowane spotkania z Ochotniczą Strażą Pożarną z Raszówki oraz pracownikami Sanepidu. Strażacy z wielką pasją
i zaangażowaniem opowiadali o swojej niebezpiecznej i odpowiedzialnej pracy, która daje wiele satysfakcji z pomocy innym – mówi prezes OSP. Załoga wozu strażackiego przypomniała numery alarmowe i sytuacje, które wymagają interwencji straży. Ostrzegła także w jak prosty sposób można nieumyślnie wywołać pożar. Sprawdzono wiedzę z zakresu bezpieczeństwa na drogach – kask i kamizelka odblaskowa jest bardzo ważna – mówi pani Agnieszka, niestety dużo wypadków jest w czasie wakacji z dużym udziałem rowerzystów. Podczas spotkania uczestnicy uświadomili sobie, że strażacy pomagają ludziom nie tylko podczas pożarów, ale również podczas wypadków samochodowych, powodzi, sprzątają połamane przez wichury drzewa, usuwają gniazda szerszeni, koty z drzew, a nawet przymarznięte do lodu łabędzie. Dzieci miały okazję zobaczyć strój strażaka oraz krótkofalówkę. Pytań do gości było bardzo dużo, a część dzieci zarówno chłopcy i dziewczynki zadeklarowały chęć bycia strażakiem. Panie z Sanepidu przeczytały bajkę o witaminkach, ułożyły wspólnie z dziećmi piramidę zdrowego żywienia. Pouczyły, że upały są bardzo niebezpieczne i należy pić dużo wody oraz odpowiednio ubierać się. Na pamiątkę dzieci otrzymały zakładki z piramidą oraz książeczki o zdrowym żywieniu.

Dziekujmy panu Marcinowi Nyklewiczowi radnemu gminy Lubin, panu Damianowi Dobrowolskiemu prezesowi OSP w Raszówce, pani Agnieszce Barcz z OSP w Raszówce, pani Zofii Marcinkiewicz (radnej gminy Lubin) i Joannie Gomulickiej  - pracownikom Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lubinie, za współpracę przy organizacji zajęć w bibliotece.

JN

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .