czwartek, 13 czerwiec 2019 11:58

Sportowcy czytają dzieciom

Oceń ten artykuł
(1 głos)

XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to doroczne święto, trwające nieprzerwanie od 2001 roku, które na dobre wpisało się w kalendarz imprez organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Raszówce. Tegoroczny tydzień przebiegł pod hasłem „Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie”. Wydawać by się mogło, że sport i czytanie książek rzadko idą w parze. Stereotyp jest taki, że sportowcy nie czytają, a mole książkowe nie uprawiają sportu. Nic bardziej mylnego! Sportowcy też czytają, a mole książkowe uwielbiają sport. Zobaczcie sami.

Mistrzowie sportu są idolami młodego pokolenia, zatem płynący z ich ust przekaz o potrzebie czytania jest mocnym sygnałem dla młodzieży i zachętą, żeby dbać o swój wszechstronny rozwój, nie tylko fizyczny. W dzisiejszym świecie mistrz sportu powinien być bowiem człowiekiem oczytanym i wykształconym. Hasło Tygodnia nawiązuje też do tegorocznych uroczystych obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. - mówi Irena Koźmińska, Prezes Fundacji ABCXXI

W tej sytuacji w naszej bibliotece nie mogło zabraknąć sportowców! Maciej Mazur oraz Marcin Nyklewicz piłkarze z klubu piłkarskiego z Raszówki włączyli się w akcję czytania dzieciom.
Na początku dzieci wymieniły zalety czytania książek, jak się okazało było ich tak dużo, że można by było wymieniać do wieczora.
Goście przeczytali „Lokomotywę” Juliana Tuwima i zadawali pytania np. ile było wagonów, kto jechał w nich itp.., następnie z podziałem na role przeczytali humorystyczny „Remis” Grzegorza Kasdepke opowiadający o grze pomiędzy Ziemianami i Obcymi, zakończonej bezbramkowym remisem.
Sportowcy stanęli na wysokości zadania i oprócz czytania książek zapewnili dzieciakom wspaniałe sportowe atrakcje.
Najpierw rozgrzewka, a później olimpiada podwórkowa składająca się z szeregu rożnych konkurencji sprawnościowych.
W zamian za zaangażowanie i sportową rywalizację każdy uczestnik otrzymał nagrodę. Pierwsze trzy miejsca zostały w sposób szczególny nagrodzone przez radnego Raszówki. Do wyboru były m.in. profesjonalna piłka, zestaw do tenisa stołowego oraz sportowa koszulka. Pozostałe osoby otrzymały upominki w postaci baniek mydlanych, smyczy, słodyczy.
Mimo, ze wszyscy byli zmęczeni, uśmiechy z buzi nie schodziły.

(JN)

 

 

 

 

 

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .