czwartek, 13 czerwiec 2019 11:18

Gdzie szukać książki – czyli o katalogu bibliotecznym?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Katalog biblioteczny to spis wszystkich książek w bibliotece ułożony w określonym porządku ułatwiający wyszukiwanie. Jest bardzo ważnym narzędziem pomagającym w korzystaniu z biblioteki.

Uczniowie klasy IV ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Raszówce nauczyli się w jaki sposób korzystać z tradycyjnego katalogu.
W pierwszej części zajęć bibliotekarka przypomniała uczestnikom w jaki sposób powstaje książka, ile osób jest zaangażowanych, aby książką mogła trafić do biblioteki, a następnie do czytelnika.
Uczniowie wymienili pozytywne i negatywne skojarzenia związane z czytaniem.
Bibliotekarka z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej przeprowadziła zajęcia. Poznali w ten sposób katalog alfabetyczny autorski i tytułowy oraz katalog rzeczowy w którym opisy bibliograficzne książek ułożone są w porządku działowym. Uczniowie zapoznali się z takimi pojęciami jak: opis bibliograficzny, sygnatura, klasyfikacja UKD, numer inwentarzowy oraz ISBN. Pokazała również w jaki sposób wyszukiwać książki w katalogu on-line znajdującego się na stronie internetowej biblioteki. Każdy otrzymał zakładkę do książki z adresem strony internetowej biblioteki.

W drugiej części zajęć z uwagi na trwający Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom bibliotekarka z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai przeczytała uczestnikom opowiadanie „Kotka Milusia”. Spotkanie było doskonałą okazja do rozmowy na temat kotów, ich wyglądu i obyczajów. Po przeczytaniu opowiadania dzieci oceniły postępowanie kotki i zgodnie stwierdziły, że była leniwa, wyniosła i niegrzeczna. Końcowym elementem zajęć była praca plastyczna polegająca na wymyśleniu innego zakończenia opowiadania. Chętne osoby zaprezentowały swoje pomysły.

(JN)

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .