Więcej informacji Biblioteka jest fajna Legimi Akcja Czytam Sobie

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce

ul. Kolejowa 4B, 59-307 Raszówka

 

Kontakt: tel./fax 76 844 81 93

e-mail: gbp.olech@ug.lubin.pl

wtorek, 21 maj 2019 12:46

Tydzień Bibliotek w Gminie Lubin

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, organizowana od 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Tegoroczna akcja rozpoczęła się 8 maja w Dniu Bibliotekarza i trwała do 15 maja, hasłem przewodnim Tygodnia Bibliotek była #biblioteka.

Za tym hasłem kryją się ludzie, zbiory, spotkania, wydarzenia, imprezy, konkursy.
Współczesna biblioteka jest mocno zakorzeniona w historii, a jednocześnie śmiało spogląda
w przyszłość. Marka biblioteka jest utrwalona w świadomości społecznej, ale nieustannie poszukuje nowych użytkowników i przyciąga ich innowacyjnymi usługami. Promowanie biblioteki opatrzone znakiem # ułatwia potencjalnym użytkownikom dotarcie do jej usług i zasobów, świadczy o tym, że biblioteka jest nowoczesna i korzysta z nowych technologii. Hasztag porządkuje i wyróżnia, a przede wszystkim podkreśla szczególne znaczenie biblioteki w systemach informacyjnych.

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce dbając o zainteresowania, kreatywność i uczestnictwo
w kulturze, zorganizowała trzydniowy cykl warsztatów dla uczniów szkół podstawowych. Obejmowały one zakres tematyczny związany z literaturą, ilustracją, komiksem, sztuką wizualną i kinem oraz filmem animowanym. Poprowadził je Szymon Teluk – malarz, rysownik, ilustrator, a także autor komiksów. Jego ilustracje powstają w wyniku współpracy z pisarzami, muzykami, na potrzeby reklam i stron internetowych.

Siedlce 13.05.2019
Warsztaty w Siedlcach rozpoczęły cykl spotkań z rysownikiem Szymonem Telukiem. Artysta zaczął od narysowania karykatury jednej z uczennic. W ciągu kilku minut powstała wspaniała karykatura, która wzbudziła zachwyt i uśmiech wśród dzieci. Dowiedziały się, czym jest karykatura: „nie tworzy się jej w celu ośmieszenia bohatera dzieła – wręcz przeciwnie, aby podkreślić jego charakterystyczne cechy”. Zanim uczniowie wzięli udział w zajęciach praktycznych, otrzymały najważniejsze wskazówki, od czego zacząć tworzenie karykatury, poparte przykładami. Rysownik uważa, że każdy jest w stanie nauczyć się rysować i przekazał tę myśl dzieciom.

W szkole w Siedlcach pozostała wspaniała galeria prac wykonanych podczas warsztatów zarówno przez prowadzącego jak i dzieci biorące w nich udział.

Szklary Górne 13.05 2019

W Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych w zajęciach wzięli udział uczniowie V i VI klas.

Celem warsztatów pod nazwą „Bestariusz – smoki, potwory i duchy” było przybliżenie podstaw rysunku oraz nauka kreowania własnych, fikcyjnych bohaterów. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się jak wymyślać i rysować dziwne stwory. Temat fascynujący ludzi od wieków również dla młodzieży stał się inspirujący. Po wykładzie połączonym z pokazem technik rysowania oraz wspólnym omawianiem pomysłów, przyszedł czas na sprawdzenie swoich umiejętności

i wprowadzenie w czyn zdobytej wiedzy. Pod przewodnictwem mistrza powstały ciekawe prace, które na koniec spotkania zostały wystawione do wspólnego oglądania.

Krzeczyn Wielki 14.05.2019

Warsztaty prowadzone przez Szymona Teluka, odbyły się też w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krzeczynie Wielkim.

Tematem przewodnim był Superbohater. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia dziejów superbohaterów (Superman, Batman, Spiderman, Człowiek-marchewka).

Później dzieci poznały zasady rysunku i tworzenia postaci superbohaterów, dowiedziały się jakie znaczenie ma peleryna i maska i dlaczego obdarzamy bohaterów super mocami.

Nauczyły się jak rysować mięśnie oraz elementy strojów bez których trudno sobie wyobrazić superbohatera. Prowadzący rysował też na żywo karykatury.

Po zdobytej wiedzy przyszedł czas na wprowadzenie jej w czyn i kreowanie własnych superbohaterów. Pod nadzorem mistrza powstały bardzo ciekawe prace, które dzieci wzięły ze sobą do domu by pochwalić się rodzicom zdobytymi umiejętnościami.

Raszówka 14.05.2019

Concept art czyli kreacja gier komputerowych. Jak wymyślać i fachowo narysować postacie, tła i rekwizyty, które staną się częścią gry komputerowej lub filmu to temat z którym zmagali się uczniowie z Raszówki.
Prowadzący wyjaśnił co to jest rysunek koncepcyjny i opowiedział jego historię. Dziś nie sposób sobie wyobrazić jakiejkolwiek gry komputerowej, filmu, reklamy, bez rysunków – opowiadał Szymon Teluk. Wszystkich zachęcał do rysowania, nie tylko podczas warsztatów, ale i w domu. Mówił, że talentu się nie ma, tylko predyspozycje, które należy trenować. Rysownik koncepcyjny to pożądany i coraz bardziej popularny zawód- dodaje pan Szymon. Uczestnicy wspólnie wymyślili bohatera gry komputerowej, co sprawiło im mnóstwo zabawy. Każdy mógł dodać własny pomysł ubrania, dodatku, części ciała. Teraz z pewnością uczniowie wiedzą, że stworzenie postaci w komiksie czy grze komputerowej wymaga wiele pracy, kreatywności i pomysłowości. Uczniowie otrzymali wiele cennych wskazówek, dotyczących m.in. wykorzystywania figur geometrycznych, podstaw światłocienia, sposobów oddawania trójwymiarowego świata. Natomiast tworząc postać fantastyczną rysownik pouczał, że należy uwzględnić wygląd bohatera, jego osobowość: dobrą lub złą. Istotna jest również dbałość o ubranie oraz dodatki. Dzięki uzyskanej wiedzy tworzyli własne postacie.

Osiek 15.05.2019
Z elementami kultury japońskiej spotkali się uczniowie w Osieku. Warsztaty mangi i anime wyjaśniły dzieciom dzieje komiksu japońskiego. Wykład został wzbogacony o prezentację rysowaną „na żywo” przez prowadzącego. Dzieci dowiedziały się skąd pomysł na duże oczy u bohaterów mangi. Nauczyły się tworzyć postać mangową z własną fryzurą. Powstały piękne prace, które później wszyscy podziwiali.

Niemstów 15.05.2019

W świetlicy wiejskiej w Niemstowie uczniowie klas V i VI Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Niemstowie wzięli udział w zajęciach pt. ”Rysunek satyryczny w sieci i w druku”. Dowiedzieli się jak powstaje i dlaczego śmieszy rysunek satyryczny oraz komiks gazetowy. Jak nie wychodząc z domu zostać słynnym rysownikiem – blogerem. Aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, chętnie pozując do tworzonych rysunków oraz sami rysowali wymyślone sytuacje w technice szkicu.

Źródło:Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich,
Info: GBP

Gmina Lubin
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa