czwartek, 25 kwiecień 2019 12:50

Czytać, by latać - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na zaproszenie Pani Kamili bibliotekarka odwiedziła Przedszkole im. Jana Pawła II w Raszówce. Odbyły się zajęcia literacko- edukacyjne z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai z okazji przypadającego 23 kwietnia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

Spotkaniu towarzyszyła pogadanka o książkach, czym różnią się oraz zostało wyjaśnione pojęcie praw autorskich i podane przykłady ich kradzieży. Pani bibliotekarka przedstawiła opowieść o bardzo wygodnym lecz próżnym życiu „Kotki Milusi”. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały i śledziły towarzyszące opowiadaniu ilustracje. Po przeczytaniu bajki oceniały postępowanie kotki. Przedszkolaki bez problemu wymieniały zwyczaje kotów, chętnie chwaliły się swoimi zwierzętami, które mają w domu. Zwieńczeniem zajęć była kocia gimnastyka.

Obchodzony co roku 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii.

23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej – rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov.

W Katalonii na 23 kwietnia przypada święto narodowe – jest to dzień świętego Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami – miał to być symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy. Mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki. W 1926 roku wydawca, Vicente Clavel Andrés, zaproponował więc ustanowienie dnia książki.

Tak więc Dzień Książki był w Hiszpanii obchodzony już w roku 1930, od 1964 roku – w innych krajach hiszpańskojęzycznych, a od 2007 roku – także w Polsce. Obchody Dnia Książki stały się na tyle popularne, że od 2001 roku UNESCO co rok wybiera Światową Stolicę Książki. Pierwszą z nich był Madryt. W 2016 roku stolicą książki został Wrocław. W 2019 roku przeniosła się ona z Aten do Szardży (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

Info: JN, WO, źródło: Lustro Biblioteki, Unesco

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .