wtorek, 11 wrzesień 2018 16:57

Narodowe Czytanie – Obora 2018

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

W niedzielne przedpołudnie 9 września 2018 r. mieszkańcy Obory i okolic mieli okazję, przenieś się na krótko do Baku, Nawłoci i Warszawy z początków ubiegłego stulecia.Miejsc znanych z „Przedwiośnia” – Stefana Żeromskiego, które było lekturą Narodowego Czytania, akcji pod patronatem pary prezydenckiej RP.

Wraz z głównym bohaterem powieści Cezarym Baryką znaleźli się w środku bolszewickiej rewolty. Byli świadkami tragicznych wydarzeń, grabieży wśród świstu kul, śmierci, rozpaczy, niedoli, które były m in. udziałem Cezarego. Obserwowali proces jego dorastania i dojrzewania do dokonywania ważnych życiowych wyborów, kształtowania się światopoglądu dotyczącego Polski, a także wzlotów i upadków w sferze uczuciowej.

Realistyczny obraz tamtych dni pięknie wykreowali w widowisku mieszkańcy wsi Obora oraz członkowie Stowarzyszenia Kwiaty Obory. Podobnie jak w roku ubiegłym czytał również wójt Gminy Lubin p. Tadeusz Kielan, który wcielił się w postać Szymona Gajowca urzędnika ministerialnego. Nad całością pieczę sprawowała p. Patrycja Słota prezes stowarzyszenia, autorka projektu i reżyser przedstawienia.

Wizję pięknej Polski ze szklanymi domami, jaką roztoczył przed synem Seweryna Baryka, odczytali we fragmentach przybyli na uroczystość goście.

W 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, Narodowe Czytanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem Hymnu Polskiego.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Kwiaty Obory przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Raszówce filią w Oborze.

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Lubin, Stowarzyszenia Kwiaty Obory oraz GBP w Raszówce.

UM

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .