środa, 01 sierpień 2018 14:41

„Legendowo” w bibliotece w Niemstowie

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W lipcu w bibliotece odbyły się zajęcia wakacyjne dla dzieci. Hasłem przewodnim w tym roku brzmiało: „Baśnie, legendy, przygody nigdy nie wyjdą z mody”, które przybliżyły uczestnikom historię naszego narodu.

Pierwsze zajęcia rozpoczęto od spotkania z Policjantkami – starszym aspirantem Karoliną Hawrylciów i młodszym aspirantem Anną Szajber. Panie przeprowadziły ciekawą pogadankę na temat bezpiecznego zachowania: w domu, na ulicy, nad morzem czy w górach. Następnie dzieci otrzymały kolorowanki i opaski- „niezgubki”, na których znajduje się miejsce na wpisanie numeru telefonu do rodzica lub opiekuna. Wpisanie kontaktu jest niezwykle ważne gdy dziecko zniknie nam z oczu, zwłaszcza na wakacjach. Panie także przeczytały dzieciom dwie legendy- „Złota kaczka” i „Legenda o Wandzie”. Każdy uczestnik zajęć malował ilustrację do wybranej legendy, wykonał własnoręcznie piękny magnes na lodówkę, który w nagrodę zabrał do domu.

Drugiego dnia też poznaliśmy legendy- „Hejnał Mariacki” i „O smoku wawelskim”, które czytały Pani Kasia i bibliotekarka . W czasie zajęć dzieci kolorowały obrazki ze zwierzątkami, grały w kręgle i molkki, a na koniec malowały kamienie do swoich ogrodów. Powstały biedronki, ślimaki, węże, motyle i inne stworki.

Następnego dnia poszliśmy na plac zabaw. Tam dzieci wysłuchały kolejnego podania o „Poznańskich koziołkach”. Czytała mama uczestników zajęć - pani Kasia. Następnie z wielką ochotą młodzi artyści zabrali się do pracy. Tworzyli niepowtarzalne wianki na głowę, w których chętnie pozowali do zdjęć. Ale to nie koniec artystycznych zmagań, tego dnia dzieci namalowały kredą na boisku smoka, bohatera legendy „O smoku wawelskim”, którego rozmiar, piękno i precyzja wykonania były oszałamiające. Na koniec dzieci bawiły się na placu zabaw, grały w piłkę, dekorowały balony i zajadały słodkości.

W ostatnim dniu zajęć odwiedził nas Pan sołtys. Przyniósł cukierki i bryłę soli. Przeczytał nam kolejną legendę, tym razem „O soli wielickiej” i pokazał eksponat. Uczestnicy z niecierpliwością czekali na wcześniej obiecany quiz ze znajomości legend, które poznały w czasie wakacji. Pracując z mapami w książkach, dużą mapą i interaktywną mapą Polski odpowiadały chętnie na zadawane im pytania. Po tym sprawdzianie przyszedł czas na zabawę w kodowanie. Na początku dzieci poznały matę do kodowania, budowały wieże z kolorowych kubków, a następnie bawiły się robotem Dockiem. Wymyślały, planowały, kodowały drogę do wybranych miejsc na planszy. Ten sposób zabawy bardzo im się podobał. Na koniec spotkań każdy zrobił sobie wakacyjną bransoletkę.

Dziękuję dzieciom za udział, a rodzicom za pomoc w organizacji zajęć.

Robota do zabawy i mapę interaktywną udostępniła Ola, która też brała udział w zajęciach. Część materiałów plastycznych, które wykorzystano na zajęciach zakupiono z Funduszu Sołeckiego wsi Niemstów. Słodycze i arbuza przekazali rodzice. Podczas zajęć korzystano z książki M. Jarockiej i B. Michalec „Legendy polskie dla dzieci”.

UK

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .