środa, 13 czerwiec 2018 12:02

Gmina Lubin czyta dzieciom

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

„Pasja czytania zaszczepiona w dzieciństwie i przez wiele lat wspierana przez dorosłych czytających dzieciom na głos, jest witaminą dla ich wszechstronnego rozwoju i szczepionką przeciwko wielu zagrożeniom ze strony społeczeństwa i masowej kultury.
Dlatego Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” namawia dorosłych – rodziców, wychowawców, nauczycieli, opiekunów – by codziennie czytali dzieciom, gdyż jest to najbardziej skuteczna i przyjazna metoda wspierania wszechstronnego rozwoju dziecka i jego edukacji. Zatem: CZYTAJMY DZIECIOM 20 MINUT DZIENNIE. CODZIENNIE!” z materiałów promocyjnych Fundacji ABCXXI - organizatora OTCD

 

Przez cały tydzień od 2 do 9 czerwca w miejscowościach w Gminie Lubin odbyły się różnego rodzaju eventy mające jedno wspólne przesłanie „Czytanie łączy”. Pod takim hasłem obchodzono XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Najmłodszym czytali pan wójt Tadeusz Kielan, radni, sołtysi, przedstawiciele społeczności lokalnej oraz bibliotekarki.

Uroczysta inauguracja XVII OTCD miała miejsce podczas Festynu Rodzinnego w Niemstowie 2 czerwca. Wszystko zaczęło się, jak nakazuje tradycja, od wspólnego czytania „Lokomotywy” Juliana Tuwima. „Biblioteczny zakątek” – był plenerem malarskim, gdzie dzieci mogły wspólnie stworzyć bajkowy obraz.(Biblioteka w Niemstowie)

Podczas całego tygodnia pracownicy bibliotek odwiedzali przedszkola. Podczas spotkań czytano maluchom, ale także zachęcano do wspólnej zabawy i pracy twórczej. Zajęcia odbyły się w Szklarach Górnych (Biblioteka w Oborze) oraz w Oddziale zamiejscowym w Lubinie Przedszkola W Raszówce (Biblioteka w Chróstniku).

Przedszkolaków z Miłoradzic mile zaskoczyła wizyta pani bibliotekarki – zwykle to dzieci odwiedzają bibliotekę. Czytano również podczas Pikniku rodzinnego z okazji Dnia Dziecka organizowanego przez Oddział Przedszkolny i filię biblioteczną w Miłoradzicach. (Biblioteka w Miłoradzicach).

Bibliotekę w Raszówce odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Raszówce, ale także pani bibliotekarka poprowadziła warsztaty w jednej z klas w szkole. Podczas zajęć czytelniczych dzieci poznały ciekawą literaturę, w tym bliżej poznały formę literacką jaką jest pamiętnik. Jedna z grup wcieliła się w role redaktorów „Świerszczyka”, a inni wyruszyli w podróż po Włoszech z bohaterem opowiadania „O psie, który jeździł koleją”. W piątek przed Nocą Bibliotek 2 grupy obejrzały film „Tarapaty”. (Biblioteka w Raszówce)

Zakończeniem Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom było spotkanie w Księginicach z okazji Nocy Bibliotek – 9 czerwca. Szczegółowa relacja z wydarzenia publikowana była w osobnym artykule.(Biblioteka w Księginicach)

Więcej szczegółowych informacji dotyczących poszczególnych miejscowości, gdzie świętowano XVII OTCD na stronie Biblioteki w Raszówce: bbilioteka-raszoka.pl.

Ogółem w zajęciach i spotkaniach podczas XVII OTCD uczestniczyło blisko 300 dzieci.

IT

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .