wtorek, 12 czerwiec 2018 15:20

Cała Polska Czyta Dzieciom

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Dzień Dziecka to doskonały pretekst do tego, by zachęcać najmłodszych (i ich rodziców) do czytania. Wiedzą o tym m.in. organizatorzy XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, a także Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce.

W ramach kampanii „Cała Polska Czyta dzieciom” już 1 czerwca rozpoczęły się atrakcje dla czytelników małych i tych dużych. Uczestnicy zajęć odbyli podróż po kontynentach, aby poznać dzieci z całego świata. Kolejnym etapem spotkania było rozpoczęcie Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania dzieciom. Tradycyjnie wszyscy uczestnicy wspólnie odczytali „Lokomotywę” Juliana Tuwima, po czym wcielili się w rolę redaktorów „Świerszczyka” najstarszego czasopisma dla dzieci w Europie. Podczas tworzenia czasopisma dziecięca wyobraźnia nie znała granic i powstały wyjątkowe egzemplarze.

Uczniowie klasy I „a” Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Raszówce poznali serię książek wydawnictwa Egmont z serii „Czytam sobie”, „Poczytaj ze mną”. Na dowód, że każdy lubi czytać, pierwszoklasiści odczytali fragmenty książek. Głównym tematem spotkania był pamiętnik. Dzieci miały okazję obejrzeć pamiętniki wykonane przez kogoś. Opowiadały co można zanotować w pamiętniku. Następnie bibliotekarka przeczytała fragment książki „Pamiętnik Czarnego Noska. Wszyscy zapragnęli prowadzić pamiętniki, stworzyli stronę tytułową i obiecali, że po wakacjach się pochwalą swoimi przygodami, które zanotowali w pamiętnikach. Na koniec zajęć wszyscy otrzymali dyplom sukcesu oraz zawieszkę na drzwi.
Natomiast uczniowie klasy 3 „b”wyruszyli w podróż po Włoszech z psem Lampo, bohaterem powieści „O psie, który jeździł koleją”. Sprawdzian ze zrozumienia przeczytanego opowiadania wypadł doskonale. Dzieci przeżywały losy psa, który podróżował i spotkało go wiele miłych, ale i tragicznych przeżyć. Każdy, kto to opowiadanie zna, wie, że można się wzruszyć. Uczniowie opowiedzieli także o swoich pupilach.  Zajęcia pokazały, jak ważne w naszym życiu są zwierzęta, ile wnoszą w nie radość i uśmiechu, że warto je szanować oraz dbać o nie, gdyż często okazują się naszymi najlepszymi przyjaciółmi.

Przedsmak Nocy Bibliotek poczuli uczniowie klasy 3 „a”, którzy już w piątek obejrzeli film pt. „Tarapaty”. Film obejrzeli także wszyscy chętni, którzy przybyli na popołudniowy seans do biblioteki w Raszówce.

Zapraszamy do obejrzenia galerii.

(JN)

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .