wtorek, 12 czerwiec 2018 15:00

Noc Bibliotek w Księginicach - relacja

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

W sobotę, 9 czerwca, po raz czwarty w Gminie Lubin świętowano Noc Bibliotek. Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce wspólnie z filią w Księginicach przygotowała dla uczestników wiele atrakcji i niespodzianek. W spotkaniu wziął udział wójt pan Tadeusz Kielan.

Tegoroczna edycja pod hasłem „RzeczpospoCzyta” zainspirowała organizatorów do powiązania święta Bibliotek z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz promowania polskich pisarzy i twórców.

W Bibliotece w Księginicach uczestnicy mieli okazję poznać polskie „Legendy z diabłem” podczas spektaklu w wykonaniu Teatru w Drodze. Panie aktorki zdradziły parę sekretów pracy na scenie i wyjaśniły dzieciom kilka trudnych wyrazów używanych w teatrze, np. rekwizyt czy scenografia.

Okazją do wspólnej pracy twórczej dzieci i rodziców było wykonywanie kotylionów oraz pomponów cheerleaderek– wszystko w barwach biało-czerwonych. Dzieci deklarowały, że użyją pomponów do kibicowania reprezentacji Polski podczas piłkarskich mistrzostw świata.

Na pamiątkę spotkania w bibliotece „wyrosło” drzewko życzeń dla Polski! Każdy uczestnik na jednym z przygotowanych papierowych liści mógł napisać bądź narysować osobiste życzenia dla swojej ojczyzny na stulecie odzyskania niepodległości. Powstały piękne, poetyckie teksty i wspaniałe laurki, które długo będą przypominały o Nocy Bibliotek. Wszystkie zawisły obok liści z fragmentami wierszy Zbigniewa Herberta na specjalnie przygotowanym drzewku. (27 października 2017 Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta).

Jak na wielkich uroczystościach bywa, nie zabrakło pysznego tortu przygotowanego przez mamy – czytelniczki Biblioteki oraz słodyczy, które przekazał dzieciom pan wójt. Słodkości przywiózł również radny pan Andrzej Olek, który każdego roku z rodziną bierze udział w Nocy Bibliotek od pierwszej edycji.

Na koniec, zajadając pyszną pizzę oraz popcorn wszyscy uczestnicy obejrzeli film „Tarapaty” w reżyserii Marii Karwowskiej. Projekcja filmu możliwa była w bibliotekach oficjalnie zgłoszonych do akcji „Noc Bibliotek 2018”.

Wśród dzieci biorących udział we wspólnej zabawie w Księginicach rozlosowano nagrody pozyskane od firm, instytucji oraz wydawnictw i przekazane do bibliotek. Dziękujemy firmie PHU EDEN Marek Baraniewski McDonald’s, Cuprum Arena Lubin za ufundowanie 10 zaproszeń do restauracji, Cafe-bar Pan Cogito w Lubinie za ufundowanie pizzy, pani Ewie Cieślak sklep makarAn w Księginicach za ufundowanie lodów.

IT

 

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .