poniedziałek, 28 maj 2018 13:00

Żyć, aby pomagać

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Gotowa pomagać zawsze i wszędzie. Szlachetna postać, która może stanowić dla nas wzór w przejawianiu empatii, odwagi i tolerancji. Aktywnego i ofiarnego życia na rzecz potrzebujących niezależnie od ich przynależności społecznej, religijnej czy rasowej, czyli historia Ireny Sendlerowej.

Ustanowienie roku 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej oraz przypadającej w maju 10 rocznicy śmierci, było dobrą okazją do bliższego przyjrzenia się tej znakomitej postaci.

O życiu i działalności I. Sendler podczas II wojny światowej, młodzież ze szkoły podstawowej w Szklarach Górnych miała sposobność dowiedzieć się podczas lekcji bibliotecznej, zorganizowanej przez bibliotekę w Oborze.

Przedstawiona prezentacja, pokazująca m in. realia życia w getcie wywarła na odbiorcach duże wrażenie. Pomogła dostrzec jak wielkie, szlachetne i odważne było to, co robiła Sendlerowa wraz ze swoimi współpracownikami. Zorganizowane akcje przemycania żydowskich dzieci dla ratowania im życia, były przecież wielce ryzykowne. Zwłaszcza że za jakąkolwiek pomoc mieszkańcom getta, a nawet za sam zamiar udzielenia pomocy, groziła kara śmierci.

Uratowanie w takich okolicznościach dwóch i pół tysiąca dzieci bez wątpienia zasługiwało na najwyższe odznaczenia, ale przede wszystkim na podziw, szacunek i pamięć.

Historia Ireny Sendlerowej i wielu jej podobnych, dla młodych pokoleń jest niezwykłą nauką

o poszanowaniu człowieczeństwa, skłania do refleksji i pomaga kształtować właściwe postawy.

Młodym czytelnikom, którzy chcieliby wiedzieć więcej, polecamy książki o I. Sendlerowej, dostępne w Gminnej Bibliotece Publicznej w Raszówce oraz jej filiach.

UM

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .