piątek, 20 kwiecień 2018 08:36

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci cd.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Każdego roku 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Dzień ten ma na celu zaszczepienie miłości do książek, inspirowanie i rozbudzanie pasji czytania przez najmłodszych. Zajęciom towarzyszyły wystawy wypożyczone Bibliotece przez Ambasadę Szwecji w Warszawie: „Dziecko w centrum. Szwedzka Literatura dla dzieci” oraz „Astrid Lindgren” – życie i twórczość.

Czynny udział w obchodach tego święta wzięły również dzieci z Przedszkola im. Jana Pawła II w Raszówce, dla których zajęcia przygotowała Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce. W zajęciach wzięły udział cztery grupy: „Maluchy”, „Zuchy”, „Średniaki” oraz „Starszaki”. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w „domu książki”.

W trakcie spotkania dzieci wzięły udział w zabawach dydaktycznych i dyskusjach na tematy związane z książką. Dzieciom została przybliżona sylwetka i twórczość H.Ch.Andersena, duńskiego bajkopisarza, a także polskiego twórcy Juliana Tuwima.

Na spotkaniu nie mogło zabraknąć baśni i wierszy. Przedszkolaki wysłuchały „Ptasie radio”, po czym szukały ilustracji ptaków występujących w wierszu. Zabawa w pociąg na podstawie wiersza „Lokomotywa” sprawiła im wiele radości.

Trudności nie sprawiło odgadywanie przez najmłodszych tytułów baśni lub bajek, na podstawie kolorowych ilustracji. Dzieci wcieliły się w role postaci z bajek np. Kota w butach, Czerwonego Kapturka, Baba Jagi, Dziewczynki z zapałkami.

Została przeprowadzona rozmowa na temat poszanowania książek. Dzieci wykazały się dużą wiedzą jak we właściwy sposób obchodzić się z książką. Na koniec wykonały rysunki oraz zakładki do książek. W radosnym i bajecznym nastroju dzieci wróciły do przedszkola.

JN

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .