piątek, 09 marzec 2018 13:15

Teatrzyk Kamishibai w Przedszkolu w Raszówce

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Kamishibai to japońskie słowo składające się z dwóch członów: kami – oznacza papier, shibai – to teatr, sztuka, przedstawienie. Kamishibai oznacza zatem teatr ilustracji, obrazkowy, a dosłownie papierowy teatr.

Forma papierowego teatru to tradycyjna, sięgająca XII w. japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny.

Dzieci z Przedszkola im. Jana Pawła II w Raszówce jako pierwsze miały okazję poznać historię małego chłopca Leosia i jego psa pt. „Szukając Marudka”. Za pomocą kilkunastu plansz, gdzie zmieniające się, niczym kolejne sceny, ilustracje opowiedziały o zaginięciu i szczęśliwym odnalezieniu się pieska. Całości dopełniał głos narratora, w tym wypadku bibliotekarki z Biblioteki w Raszówce.

Dzieci podczas spotkania poznały sztukę opowiadania historii za pomocą ilustracji, stworzyły również własne, o których chętnie opowiedziały.

Bibliotekarka zaprezentowała małym czytelnikom książki obrazkowe, które można wykorzystać zarówno do zabawy w zgadywanki, szukanie elementów, liczenie, itp., ale również do tworzenia własnych historii bez znajomości liter i bez umiejętności czytania.

Biblioteka w Raszówce dziękuje Paniom z przedszkola za zaproszenie.

IT

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .