czwartek, 22 luty 2018 14:08

Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W czasie II wojny światowej wielu Polaków, mimo zakazów i groźby śmierci pomagało osobom pochodzenia żydowskiego. Jedną z najsłynniejszych takich działaczek, odznaczoną tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata była Irena Sendler. Sejm RP ustanowił Rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej oddając w ten sposób „hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka”.

Podczas tegorocznych eliminacji gminnego konkursu recytatorskiego Pegazik, przygotowanego przez Szkołę Podstawową im. Orła Białego w Raszówce, który odbył się 13 lutego w świetlicy w Raszówce, Gminna Biblioteka w Raszówce oprócz przygotowanej wystawy plakatów i książek pt. (Do)wolność czytania (hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek), przedstawiła uczestnikom konkursu prezentację multimedialną na temat bohaterki, która uratowała około 2500 dzieci żydowskich w czasie II wojny światowej.

Uczniowie naszych gminnych szkół wykazali duże zaciekawienie tematem holocaustu, czego następstwem było zaproszenie pani bibliotekarki z prezentacją na lekcje historii do klas VI Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Raszówce. Uczniowie mieli okazję poznać wybitną postać, która uratowała setki dzieci żydowskich od zagłady. Z zainteresowaniem obejrzeli prezentację ukazującą życie Sendlerowej z czasów dzieciństwa, nauki, działalności społecznej, ratowania dzieci żydowskich od zagłady w czasie wojny i po wojnie, działalności charytatywnej. Uczniowie słuchali czytanych fragmentów z książki pt. „Listy w Butelce” Anny Czerwińskiej – Rydel. Zapoznali się z książkami o bohaterce, które mogą wypożyczyć w bibliotece. Wysłuchali również historię półrocznego dziecka, wywiezionego z getta w skrzynce w stercie cegieł, uratowanego przez bohaterkę. Pamiętajmy jej słowa: „Ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie – nie mają większego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem...”

 Info: JN

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .