wtorek, 30 styczeń 2018 11:25

Opowieść Wigilijna na deskach Świetlicy wiejskiej w Zimnej Wodzie

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Tak ogromnego zainteresowania spektaklem nie spodziewali się nawet organizatorzy. Świetlica wiejska w Zimnej Wodzie nie była w stanie pomieścić przybyłych na "Opowieść wigilijną". Gromkie brawa na stojąco trwały przeszło 5 minut, profesjonalnie zagrane przedstawienie wzbudziło ogromny zachwyt publiczności.

 

Scenariusz według powieści Karola Dickensa napisała Teresa Kot, a scenografią zajęła się Zuzanna Pęciak. Jednym z wielu atutów przedstawienia była muzyka napisana przez Aleksandrę Kot, oddawała grozę i smutek przeżywany przez głównego bohatera. Wierna adaptacja powieści przeniosła widzów w mroczne myśli Ebenezera Scrooge'a, którego po mistrzowsku zagrał Marek Pęciak. Mieszkańcy Zimnej Wody i Wiercienia, choć są naturszczykami, zagrali swoje role lepiej niż niejeden profesjonalny aktor.

-Przygotowywaliśmy się do tego spektaklu prawie 3 miesiące. Praca była naprawdę mordercza, ale opłacało się, wszyscy spisali się na medal. Pomysł aby zagrać właśnie Opowieść wigilijną wziął się stąd, iż chciałam pokazać ludziom, że jest literatura piękna związana ze Świętami Bożego Narodzenia, która oddaje magię i powagę Świąt. Chciałam ludzi zainteresować książkami, zaprosić jednocześnie do odwiedzania biblioteki, pokazać, że czytanie jest pasją i wiele może nas nauczyć. Pragnę podziękować panu Tadeuszowi Samborskiemu, który wraz z panem Andrzejem Walusem dyrektorem Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu zorganizowali profesjonalne nagłośnienie, dzięki nim aktorzy mieli kierunkowe mikrofony i nawet w odległym końcu sali wszyscy doskonale ich słyszeli- mówi Teresa Kot, autorka scenariusza i bibliotekarka z Zimnej Wody.

Profesjonalne aktorstwo zachwyciło przybyłą publiczność w tym starostę powiatu lubińskiego Andrzeja Myrdę i wójta Gminy Lubin Tadeusza Kielana, którzy dziękowali za zaproszenie na tak ciekawy wieczór.

- Dziękuję pani dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce, że objęła patronatem tą jakże ciekawą inicjatywę, mam nadzieję, że spektakl ten pokażemy szerszej publiczności naszej gminy, w czym całym sercem będę wspierał kierownictwo biblioteki. Chcę jeszcze dodać, że ta życzliwość o której była tutaj mowa to jest element moich życzeń na nowy 2018 rok dla wszystkich mieszkańców Gminy Lubin, właśnie tej życzliwości Państwu życzę, poza zdrowiem oczywiście, którego życzę Wam jeszcze mocniej- mówił wójt Tadeusz Kielan.

Przedstawienie będzie można obejrzeć w serwisie You Tube na kanale Jerzego Kulki pod adresem

https://www.youtube.com/watch?v=-awvyvGH4d4

OBSADA:

Ebenezer Scrooge- Marek Pęciak

Pomocnik Scrooge'a- Paweł Łukasiewicz

Siostrzeniec Scrooge'a- Sylwester Plichta

Żona pomocnika- Edyta Szymańska

Żona siostrzeńca- Joanna Rylska

Duch Marley'a- Dezyderiusz Pomykała

Duch I- Zuzanna Pęciak

Duch II- Katarzyna Kłos

Duch III Grzegorz Obara

Chłopiec kolędnik- Paweł Plichta

Młody Scrooge- Jaś Góra, Jakub Tutko, Grzegorz Obara

Marta- Aleksandra Pęciak

Tim- Maciej Kot

Syn pomocnika- Michał Kłos

Siostra Scrooge'a- Oliwia Tutko

Kwestorki- Anna Langowska. Janina Sowizdrzał

Narzeczona Scrooge'a- Elżbieta Niedzielska

Kumoszki- Józefa Krop, Elżbieta Jagiełło, Krystyna Poniatowska

Lichwiarz- Jan Dobrowolski

Posługaczka- Jadwiga Pomykała

tekst: Anna Ickiewicz
zdjęcia: Izabela Tyrcz

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .