wtorek, 19 grudzień 2017 09:07

Porady dla seniorów

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Prelegentami spotkania, którego celem było zwiększenie świadomości w zakresie zagrożeń, byli pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Księginicach – pani dyrektor Bronisława Dul, Mirela Machoń i Joanna Bogdziewicz oraz pani Anna Szajbler - młodszy aspirant z Zespołu Profilaktyki Społecznej Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.

Okazało się, że pomysłowość i przebiegłość oszustów i naciągaczy nie zna granic, a ich ofiarami padają najczęściej osoby starsze i samotne. Najczęstsze metody popełniania przestępstw, które mają miejsce (również na terenie naszej gminy), to:

- metoda „na wnuczka” – sprawcy podają się za osobę bliską i proszą o wsparcie jej finansowo,  

- metoda np. „na hydraulika” - oszuści podają się za fachowców, wchodzą do domu i kradną co popadnie lub wyłudzają pieniądze,

- metoda „ na urzędnika” - sprawcy podają się za urzędnika i wymyślają np. konieczność uiszczenia jakiejś opłaty.

Dużym problemem są również nieuczciwe praktyki handlowe kierowane do seniorów, a także udzielanie nierzetelnych informacji. Trudne do zrozumienia umowy, mała czcionka, nagabywanie przez akwizytora, oferowanie usług, z których nigdy nie będą korzystać – to główne problemy, z którymi zgłaszają się do Urzędu ochrony Konkurencji i Konsumentów osoby starsze. Oto sześć zasad bezpiecznego seniora konsumenta, opublikowanych na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:

1. Nie kupuj bez namysłu - „Tylko w tych naczyniach ugotujesz obiad 3 razy szybciej” – zanim kupisz, zweryfikuj informacje. Skonsultuj zakup z rodziną, poproś o wyszukanie parametrów oferowanych produktów w internecie. Do UOKiK docierają skargi na wprowadzanie w błąd co do cech oferowanych towarów – produkty nie są warte swojej ceny i nie mają reklamowanych właściwości.

2. Nie wierz w darmowe prezenty - „Dla każdej osoby atrakcyjny upominek” – uważaj, ponieważ może się okazać, że aby go dostać, będziesz musiał kupić kosztowny produkt, a darmowa wycieczka do miejsca kultu religijnego może być połączona z kilkugodzinną sprzedażą naczyń do gotowania.

3. Nie daj sobie wmówić, że nie masz prawa - „Nie może pan/pani odstąpić od umowy” – sprzedawca, który tak twierdzi, łamie twoje prawa konsumenckie. Umowa zawarta w domu czy na pokazie to szczególny rodzaj transakcji – w takiej sytuacji masz więcej praw. Pamiętaj: możesz odstąpić od umowy, ale masz na to 14 dni od otrzymania produktu. Wyślij towar na własny koszt za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Oświadczenie o odstąpieniu od umowy nadaj najlepiej osobnym listem, a produkt wyślij w oddzielnej paczce. Formularz odstąpienia od umowy pobierz ze strony: www.prawakonsumenta.uokik.gov.pl.

4. Bądź uważny - nie daj się manipulacji - „Proszę odstąpić od umowy za tydzień, bo będzie już pani, która jest upoważniona do odbioru” – gdy zastosujesz się do takiej instrukcji, może się okazać, że przekroczysz termin na odstąpienie od umowy. Pamiętaj: zawsze zweryfikuj zapewnienia sprzedawcy. Masz 14 dni na rezygnację z zakupów.

 5. Nie ulegaj namowom - „Tylko dziś ten sprzęt jest w wyjątkowej cenie” – pamiętaj, sprzedawcy wykorzystują wiele sztuczek, które mają skłonić cię do kupna produktu, nawet jeżeli go nie potrzebujesz. Jeżeli produkt jest dostępny dziś, będzie w ofercie również jutro. Daj sobie czas na przemyślenie decyzji i skontaktuj się ze sprzedawcą następnego dnia, jeżeli rzeczywiście chcesz kupić dany produkt.

 6. Pamiętaj, nie jesteś sam - Skontaktuj się z rzecznikiem konsumentów lub oddziałem Federacji Konsumentów w swoim miejscu zamieszkania, jeżeli nie wiesz, jak napisać reklamację lub odstąpienie od umowy. Poradę uzyskasz także: telefoniczne pod numerem 801 440 220 (opłata zgodna z cennikiem operatora) w godz. 08:00-18:00 od poniedziałku do piątku lub e-mailowo pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Zdarza się, że osoby starsze, nie mają świadomości, że zawierają umowę z przedsiębiorcą zarejestrowanym w innym kraju. W takich przypadkach bezpłatnie pomaga Europejskie Centrum Konsumenckie, należące do ECC-Net - tel. 22 55 60 118, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Księginicach przygotował ulotki informacyjne, zawierające porady i ostrzegające przed zagrożeniami, które rozdano uczestnikom spotkania. Natomiast pani aspirant wręczyła seniorom kamizelki odblaskowe „Widoczny na drodze”, zapewniające lepszą widzialność pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym.

Podczas spotkania można było obejrzeć prezentację książek pozyskanych w ramach projektu Literacka Paczka, ogłoszonego przez Fundację rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego wspólnie z Wydawnictwem Agora. Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce ( wraz z trzema filiami) otrzymała 84 książki oraz 8 audiobooków o łącznej wartości 3 500,00 zł.

Organizatorem spotkania była Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce Filia w Niemstowie, przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Księginicach oraz Komendą Powiatową Policji w Lubinie.

Dziękujemy za współpracę.

Info: WO, zdjęcia: IT

 

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .