poniedziałek, 04 wrzesień 2017 16:11

„Wesele” w Raszówce

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W piątek 1 września 2017 r., w świetlicy wiejskiej w Raszówce, odbyła się kolejna, VI edycja Narodowego Czytania. Spotkanie odbyło się z inicjatywy: wójta Gminy Lubin Tadeusza Kielana, Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce oraz Ośrodka Kultury Gminy Lubin, z udziałem zespołu LEŚNE ECHO. Tegoroczną lekturą w drodze głosowania zostało wybrane „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Przybyłych gości powitała dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, pani Wioletta Olech, a radny pan Marcin Nyklewicz odczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do rodaków. Wszystkim zebranym przybliżono także sylwetkę Stanisława Wyspiańskiego oraz genezę powstania i problematykę dramatu. Polonez odtańczony przez uczestników uroczystości oraz specjalnie przygotowana na tę okazje scenografia, wprowadziły zebranych w atmosferę spotkania. Na stołach zaprezentowano cytaty z dramatu, które stały się powszechnie używanymi zwrotami w języku polskim i przyczyniły się w dużym stopniu do sukcesu „Wesela”.

Goście mogli wysłuchać fragmentów „Wesela” w interpretacji wójta gminy Lubin, radnych, nauczycieli, mieszkańców wsi i członków LEŚNEGO ECHA oraz uczniów ze SP w Raszówce.

W bohaterów dramatu wcielili się:

- Gospodarz - wójt gminy Lubin – pan Tadeusz Kielan

- Gospodyni – pani Agata Szczytyńska

- Gospodarz - Radny wsi Raszówka– pan Marcin Nyklewicz

- Dziennikarz - Radny wsi Niemstów– pan Andrzej Olek

- Pan Młody, Jasiek – Jakub Skibik

- Panna Młoda – Dorotka Sobuś

- Poeta – pan Witold Klocek

- Czepiec – pan Stanisław Gałązka

- Ksiądz – pan Tadeusz Kosturek

- Chochoł – pani Maria Wolak

- Stańczyk – pan Tomasz Haber

- Marysia – pani Zofia Andrejszyn

- Maryna – pani Cecylia Gałązka

- Radczyni – pani Maria Wolak i pani Danuta Gałajda

- Zosia – pani Wioletta Olech, pani Ewa Bała

- Haneczka – pani Genowefa Lefek i pani Czesława Wrona

- Isia – pani Jadwiga Sobczak

Szczególne podziękowania należą się pani Marii Wolak – opiekunowi literackiemu oraz panu Witoldowi Klocek za przygotowanie oprawy muzycznej.

Na zakończenie, w ramach podziękowania za zaangażowanie wszystkim czytającym wręczono książki z pamiątkowym stemplem pieczęci upamiętniającej udział w Narodowym Czytaniu 2017. Ciekawą inicjatywą była wystawa okolicznościowych pocztówek i plakatów znajdujących się w zbiorach Biblioteki Narodowej, nawiązujących do „Wesela”. Wrażenia i uwagi można było wymienić przy słodkim poczęstunku.

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .