wtorek, 20 czerwiec 2017 14:26

Robert Maciąg – podróżnik i pisarz o „Religiach świata”

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Kim są, w co wierzą Muzułmanie i ilu mieszka ich w Polsce?
Kim są Buddyści?
Jak zachować się w świątyniach by nikogo nie urazić?
Dlaczego krowy w Indiach są święte?

Na te i wiele innych pytań odpowiedział uczniom klas IV – VI ze szkół podstawowych oraz młodzieży Gimnazjum w Lubinie Robert Maciąg – podróżnik i autor książek, który odwiedził ponad 20 krajów, gdzie zaprzyjaźnił się z wieloma z ich mieszkańców. Mocno wierzy, że „świat jest pełen dobrych ludzi”. Najlepiej czuje się w podróży i nie ważne czy jedzie rowerem do Chin, czy spaceruje po lasach w pobliżu miejsca gdzie mieszka. W jego książkach najważniejsi są ludzie, których spotkał podczas podróży i opowiedziane przez nich historie. Dwukrotny laureat nagrody TRAVELER miesięcznika National Geographic (2007 – podróż życia, 2013 – podróżnicza książka roku).

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce zorganizowała w dniach 12-14 czerwca cykl wykładów, które Robert poprowadził w szkołach podstawowych w Niemstowie, Krzeczynie Wielkim, Raszówce, Siedlcach i Szklarach Górnych oraz w Gimnazjum w Lubinie.

Uczniowie poznali trzy wielkie religie świata – Buddyzm, Islam i Hinduizm, ich historię i tradycje. Dzięki rekwizytom, filmom oraz zdjęciom Roberta przywiezionym z podróży młodzież zobaczyła jak wyznawcy tych religii czczą swoich bogów, jakie mają poglądy i co jest dla nich ważne.

Podczas wykładów dzieci dowiedziały się dlaczego hinduscy bogowie mają tak dużo rąk, dlaczego krowy spacerują po ulicach Indii i dlaczego każdy hindus musi wykąpać się choć raz w życiu w Gangesie. Wiedzą już też dlaczego do meczetu nie wolno wchodzić w butach, dlaczego muzułmanie nie mają świętych obrazów i po co zabierają ze sobą w podróż małe dywaniki. Na koniec poznały historię księcia Siddharthy, który z miłości do ludzi chciał im pomóc w codziennych udrękach i jak powstała filozofia zwana buddyzmem.

Robert Maciąg opowiedział również o swoich podróżach do egzotycznych miejsc. Dzięki wykładom młodzi ludzie wyjeżdżając na wakacje np. do Turcji będą rozumieć zachowanie oraz religie z którymi się zetkną. W wykładach wzięło udział 300 uczniów.

IT

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .