środa, 14 czerwiec 2017 14:50

Z książką na walizkach w Raszówce – podsumowanie projektu

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Projekt A to historia! XIV Dolnośląskie spotkania pisarzy z młodymi czytelnikami „Z książką na walizkach” 2017 za nami. Spotkanie w ramach akcji w naszej gminie - z Katarzyną Wasilkowską miało miejsce 9 czerwca w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Raszówce. Wielki finał odbył się w sobotę 10 czerwca w Wołowie.

W dniach od 7 do 10 czerwca pisarze i ilustratorzy książek dla dzieci spotykali się z dziećmi w bibliotekach, szkołach, domach kultury. Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce po raz kolejny została zaproszona do udziału w akcji przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu – głównego organizatora projektu. Uczniów szkoły w Raszówce odwiedziła pani Katarzyna Wasilkowska – lektorka języka angielskiego, tłumaczka, debiutująca w 2015 roku autorka książek dla dzieci młodszych i starszych takich jak: Jowanka i gang spod Gilotyny, Mleczak, Królestwo jakich wiele. Opowiadała o tym jak powstają jej książki oraz czytała ich fragmenty, aby zachęcić dzieci do przeczytania dalszych losów bohaterów. Niektóre dzieci zakupiły więc sobie egzemplarz książki z dedykacją autorki, a pozostałe, będą mogły wypożyczyć książki pani Katarzyny Wasilkowskiej w każdej z naszych gminnych bibliotek. W związku ze spotkaniem przygotowana została wystawa prac plastycznych dzieci biorących udział w konkursie „A to historia!”, którą można jeszcze obejrzeć w szkole w Raszówce.

Podczas finału w Wołowie miało miejsce wręczenie nagród w konkursach organizowanych w związku z „Książką na walizkach”. Niezmiernie miło mi poinformować, że dwie uczennice Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Raszówce – Zuzia Miedziak (kl. 2b) i Ola Wiercińska (kl. 4) zdobyły pierwsze miejsca w kategorii literackiej Dolnośląskiego Turnieju Młodych Recenzentów „Historia Polski zaczarowana w książce”. Zuzia w kategorii klas I-III, Ola w kategorii klas IV-VI. Składamy dziewczynkom serdeczne gratulacje!

Ponadto podczas spotkania autorskiego w Raszówce, pani Katarzyna Wasilkowska wybrała dwie prace – Jakuba Skibika (kl. 5b) oraz Andżeliki Radulewicz (kl. 6a), które zostały nominowane do drugiego etapu konkursu pt. „A to historia” – na komiks lub historyjkę obrazkową, nawiązującą do historycznych zdarzeń z dziejów rodziny, miejscowości lub regionu.

Dodatkowo, Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce postanowiła przyznać wyróżnienia w konkursie „A to historia” 9. uczniom. Wyboru prac dokonała pani Katarzyna Wasilkowska podczas spotkania autorskiego. Ogłoszenie nazwisk wyróżnionych uczniów będzie miało miejsce podczas apelu szkolnego.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządów Województwa Dolnośląskiego. Gminy Wołów i Powiatu Wołowskiego

Składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w realizację projektu w naszej gminie – w szczególności nauczycielom, ze szkoły podstawowej w Raszówce i w Siedlcach, którzy zachęcali dzieci do udziału w konkursach towarzyszących „Walizce”, pani dyrektor Lucynie Szudrowicz, pani Irenie Wituszyńskiej za współpracę w przygotowaniach spotkania oraz dzieciom, które były uczestnikami organizowanych konkursów i aktywnie brały udział w dyskusji z pisarką.

Info: WO, zdjęcia: IT

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .