wtorek, 13 grudzień 2016 12:15

Warsztaty z panią Katarzyną Georgiou

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

29 listopada w szkołach podstawowych w Siedlcach i Szklarach miały miejsca dwa ciekawe spotkania z wrocławską poetką tomików wierszy dla dzieci i dorosłych Katarzyna Georgiou. Autorka przyjechała na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce.

Pierwsze zajęcia, warsztaty literacko – plastyczne z tomikiem Strefa Bałaganu miały miejsce w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Siedlcach. W pierwszej części spotkania autorka opowiadała o sobie i o tym jak powstaje książka, a dzieci zadawały pytania. Drugą część stanowiły warsztaty plastyczne metoda patchworkową, podczas których dzieci miały okazje stworzyć swoje własne ilustracje, grupowo lub indywidualne. Powstało wiele ciekawych prac. Zgodnie z obietnicą, do wybranej ilustracji autorka napisała przepiękny wiersz pt. Szkolna dywersja, który nam przekazała na pamiątkę spotkania. Ponadto ilustracja z wierszykiem jednego z uczniów, z parówkami w roli głównej urzekła tak panią Georgiou, że poprosiła panią nauczycielkę aby wstawiła chłopcu szóstkę w nagrodę.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych uczestniczyli w warsztatach z językiem angielskim w oparciu o tomik wierszy Funky Poems Treasury. Celem warsztatów było zachęcenie dzieci do nauki języka angielskiego oraz pokazanie sposobów nauki poprzez twórczą zabawę. Pani Katarzyna w oparciu o swoją twórczość, zaprezentowała jak można się bawić w rymowanie, wyliczanie, tworzenie zdań, przyswajanie tekstów wierszy czy piosenek. Chociaż początkowo uczestnicy wydawali się być troszkę zagubieni w potoku słów angielskich to jednak szybko złapali bakcyla i już pod koniec spotkania komunikacja była bardzo dobra. Dzieci nie tylko rozumiały zwroty i zadawane im pytania, ale także zdobyły się na odwagę, żeby konwersować w języku angielskim, co jak mówią specjaliści, jest najtrudniejsze w nauce języków obcych.

Pani Katarzyna Georgiou jest autorką tomików: Komu mruczy kot (Wrocław 2016 ), Światy dwa w pogoni za Leśnym Lichem (Wrocław 2013 ), Dychotomia Mojej Kobiecej Natury (Tolkmicko 2010), czterech tomików wierszy dla dzieci: Strefa Bałaganu (Wrocław 2013), Dziecięcy Świat - wiersze dla smyków z wyobraźnią (Tolkmicko 2010), Funky Poems Treasury (Wrocław 2014) i Imagination’s Light (Warszawa 2011) w języku angielskim oraz albumu dla kobiet Czas obietnicy Macierzyństwo magiczne (Warszawa 2010).

Pracuje z dziećmi jako anglista w Niepublicznym Zespole Edukacyjnym „Alis” we Wrocławiu, a zainicjowane i propagowane przez nią warsztaty literacko-plastyczne prowadzone z twórczym zaangażowaniem w wielu bibliotekach publicznych, domach kultury, szkołach i przedszkolach oraz placówkach środowiskowych w całej Polsce są wyjątkowo cenione. Czynnie uczestniczy w działających Kręgach Kobiecych i wielu warsztatach rozwoju osobistego. Jest członkinią Stowarzyszenia Autorów Polskich, Stowarzyszenia Sztukater odpowiedzialną za kontakty międzynarodowe i tłumaczenia anglojęzyczne. Podczas ostatniej wizyty znanego pisarza Grahama Mastertona była jego tłumaczką podczas wydarzenia LiteraTura II we Wrocławiu i Strzelinie. Współpracuje z Fundacja Atena w realizacji zajęć na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Wiele lat spędziła na emigracji w Kanadzie, gdzie pracowała jako nauczyciel. Ma również w swoim dorobku ponad 10 odczytów z warsztatami praktycznymi na temat projektów edukacyjnych z małymi dziećmi i edukacji sensoryczno-motorycznej na międzynarodowych konferencjach pedagogicznych organizacji zawodowej Association of Eary Childhood Education . Pobyt w Kanadzie to dla niej także okres fascynacji naukami i kulturą Indian.

 

Szkolna dywesja…

Moda nowa dziś nastała

na zajęciach konstruktorskich

na roboty różnej maści –

wyrób całkiem nowatorski!

Jeden robot muszelkowy

zezem w oczach straszy ludzi,

drugi w suknię wystrojony

warkoczami podziw budzi.

Każdy z nich ma inne funkcje

i zadania przydzielone.

Tylko jeden wspólny program

łączy androidoklony.

Oba zaprogramowane

na wszczynanie szkolnej draki

w dni sprawdzianów i kartkówek,

by się wszystkim dać we znaki.

Tak to sprytni konstruktorzy

miast w kłopoty wpadać sami,

nakreślili dywersyjne

anty - klasówkowe plany.

Teraz wszyscy pedagodzy,

gdy chcą mieć na testach spokój,

wprzódy neutralizują

obu cyber-obiboków.

© Katarzyna Georgiou

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .