piątek, 26 sierpień 2016 13:00

Narodowe Czytanie 2016

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zapraszamy do udziału w 5 już edycji Narodowego Czytania, które odbędzie się: 3 września w sobotę o godz . 17.00 w świetlicy wiejskiej w Składowicach oraz 4 września w niedzielę o godz. 11.00 przed biblioteką w Oborze. Czytać będziemy „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Każdy, kto przyniesie na uroczystość Narodowego Czytania do Składowic lub Obory swój egzemplarz książki "Quo vadis" otrzyma pamiątkową pieczęć wydaną specjalnie na tę okoliczność.

Akcja ogłoszona została po raz pierwszy przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2012 roku. Została wówczas zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku, Andrzej Duda z małżonką rozpoczęli Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa w warszawskim Ogrodzie Saskim.

Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.

– To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania.

Quo vadis”  powieść historyczna Henryka Sienkiewicza - została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków. Znana jest na całym świecie. Tematem powieści są początki chrześcijaństwa przeciwstawione upadającemu pogaństwu za czasów Nerona.

Henryk Sienkiewicz (1846-1916) – powieściopisarz i publicysta, laureat Nagrody Nobla (1905) w dziedzinie literatury za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy. 

 

Info: WO, źródło: prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/nc2016/o-projekcie/

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .