piątek, 22 kwiecień 2016 12:47

Warsztaty pisania scenariuszy filmowych w bibliotece w Oborze

Oceń ten artykuł
(1 głos)

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce zaprosiła Zbigniewa Masternaka - prozaika, scenarzystę filmowego, reportażystę oraz kapitana Reprezentacji Polskich Pisarzy w Piłce Nożnej.

Autor kilku książek pracuje obecnie nad autobiograficznym cyklem powieściowym pt. "Księstwo". Na podstawie trzech jego książek "Chmurołap" (2006), "Niech żyje wolność" (2006), "Scyzoryk" (2008), reż. Andrzej Barański nakręcił film "Księstwo" (premiera światowa na 46. MFF w Karlovych Varach 2011). W 2011 r. powieści zostały wydane w jednej książce jako "Księstwo. Trylogia młodzieńcza", wraz z fotosami z planu filmowego. W 2014 r. ukazała się księga czwarta cyklu pt. "Nędzole". W 2012 r. cykl powieściowy "Księstwo" zdobył Nagrodę im. W. Orkana.

Na spotkanie autorskie powiązane z warsztatami pisania scenariuszy filmowych zaproszono grupę uczniów Gimnazjum w Lubinie. Podczas spotkania pan Zbigniew opowiedział skąd pochodzi i czym się obecnie zajmuję, a także o tym jak rozpoczęła się jego kariera pisarska. Uczestnicy poznali również jego twórczość. Pan Masternak dużo mówił o pracy przy filmie, zachęcając młodych uczestników do próbowania swoich sił w różnych dziedzinach. Zwrócił uwagę na to, że warto wierzyć w marzenia i dążyć do obranego celu bez względu na to, czy pochodzi się z dużego miasta czy małej miejscowości.

Główną częścią spotkania było pisanie przez młodych uczestników scenariuszy do filmu, którego akcja miałaby się rozgrywać w jednej z miejscowości naszej gminy. Po zaprezentowaniu przez gimnazjalistów powstałych pomysłów na film pan Zbigniew zrecenzował każdy i wybrał kilka najlepszych, za które obecna na spotkaniu pani polonistka obiecała „wstawić szóstki”. Pan Masternak obiecał zaprosić gimnazjalistów na kolejne spotkanie przy najbliższej okazji, kiedy tylko będzie w pobliżu.

IT

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .