piątek, 26 luty 2016 16:22

Ocalić od zapomnienia

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Tak nazywa się cykl spotkań z najstarszymi mieszkańcami Niemstowa. Z inicjatywy biblioteki w Niemstowie i nowo powstałego Stowarzyszenia Nasz Niemstów powstał projekt, którego celem jest zbieranie informacji z dawnych czasów naszej wsi. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do przeglądnięcia swoich prywatnych archiwów i podjęcie próby odszukania zdjęć, wycinków prasowych i innych pamiątek, które przedstawiają historię naszej wsi.

Pierwsze spotkanie odbyło się w bibliotece 25.02.2016. Zaproszeni zostali najstarsi mieszkańcy- Panie: Maria Pelak, Maria Skonieczna, Adela Dziubak, Teresa Moroch oraz Panowie: Józef Zięba i Władysław Moroch.  W spotkaniu udział brali także członkowie Stowarzyszenia Nasz Niemstów oraz pani Wioletta Olech – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce, sołtys (Józef Kostanowicz) i radny (Andrzej Olek) wsi Niemstów.

Seniorów przywitała pani bibliotekarka Urszula Kurowska „… chcemy abyście opowiedzieli nam o codziennym życiu naszych dziadków, o historii waszych rodzin, a także przedstawili obraz tamtych lat z naszej miejscowości […] To wy seniorzy podtrzymujecie tradycję, pielęgnujecie pamiątki i wspomnienia – jesteście bardzo ważni w życiu rodzinnym i społecznym.”

Potem toczyła się żywa dyskusja, wszyscy obejrzeli pokaz zdjęć przedstawiający Niemstów przed 1945 rokiem, przygotowany przez pana Krzysztofa Żołędziewskiego. Na liczne pytania zaproszeni goście chętnie udzielali odpowiedzi.

Na koniec seniorzy otrzymali kwiaty i pamiątkowe dyplomy. W spotkaniu udział wzięło 16 osób.

Wszystkie historie i zdjęcia przekazane na spotkaniu zostaną opracowane, zeskanowane przez członków Stowarzyszenia i udostępnione wszystkim mieszkańcom w naszej bibliotece i na stronie internetowej

Info: KŻ, UK, zdjęcia: WO

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .